Reklama

Polityka i prawo

Wielka Brytania otwiera Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa

Pod koniec zeszłego miesiąca Wielka Brytania otworzyła swoje Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC), które jest podobne do Polskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa.

Jak podaje gazeta Daily Mail, Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii zostanie otwarte w tym tygodniu w Londynie. Szefem Centrum został Ciaran Martin, były dyrektor generalny ds. cyberbezpieczeństwa w GCHQ (Government Communications Headquarters). Liczba osób, które będą pracować w NCSC, ma wynieść 700 pracowników, którzy są specjalistami w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Oprócz zadań ochrony infrastruktury krytycznej oraz pełnienia roli centrum monitorującego przestrzeń sieciową na terenie Wielkiej Brytanii, będzie ono pełniło także rolę ofensywną wobec zagrożeń wynikających z działań terrorystów oraz przestępców w internecie. Misją samego centrum według dyrektora ma być wspomaganie administracji państwowej, w celu poprawy ogólnego poziomu bezpieczeństwa informatycznego, zarówno dla zwykłych obywateli, jak i firm działających na terenie Wielkiej Brytanii.

– Naszą rolą jest pomoc administracji Wielkiej Brytanii w sferze sieciowej, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa informatycznego całego kraju. Jednocześnie dzięki naszym działaniom kraj będzie przyjazny dla wszystkich obywateli oraz odwiedzających nas turystów, wpłynie to także na działalność firm na Wyspach. Będziemy robić wszystko co w naszej mocy, aby stworzyć automatyczny system zapewniający ochronę wszystkich ludzi mieszkających na wyspach przed zagrożeniami, jakie czyhają na nich w internecie. Jednocześnie nasze Centrum będzie działo na rzecz edukacji oraz pomoże zrozumieć obywatelom oraz firmom dlaczego i z jakich rozwiązań powinni korzystać, żeby skutecznie się chronić – powiedział w rozmowie z Daily Mail, Ciaran Martin.

Czytaj też: Problemy służb wywiadowczych z Big Data

 

Reklama

Komentarze

    Reklama