Reklama

Polityka i prawo

USA: Więcej pieniędzy na cyberbezpieczeństwo

Department of Homeland Security/ Domena Publiczna
Department of Homeland Security/ Domena Publiczna

Projekt budżetu federalnego, zaproponowany przez administrację Donalda Trumpa, przewiduje, że obszar cyberbezpieczeństwa i zabezpieczenie infrastruktury krytycznej zostanie zasilony kwotą 1,5 mld dolarów (6 mld złotych).

Projekt zakłada, że Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) otrzyma 1,5 mld dolarów na lepsze zabezpieczenie sieci federalnych i ochronę amerykańskiej infrastruktury krytycznej. Budżet nazwany przez obecną administracje America First - A Budget Blueprint to Make America Great Again, pozwoli na zwiększenie roli DHS w odniesieniu do cyberbezpieczeństwa. Oprócz wsparcia dla sieci federalnych, Biały Dom przewiduje większe finansowanie takich agencji jak FBI - dokładnie o 249 mln dolarów, co łącznie spowoduje wzrost finansowania o 3 proc. w stosunku do roku 2016.

To nie wszystkie zmiany jakie nastąpiły w sposobie finansowania administracji federalnej. Większa kwota w budżecie przypadła także Departamentowi Obrony (DoD), który może liczyć na wzrost finansowania sięgający ponad 50 mld dolarów (ok. 200 mld złotych). Dodatkowo Donald Trump przewiduje przeznaczenie oddzielnych środków na prowadzenie operacji zagranicznych. W projekcie zawarte są także zdolności do działań w cyberprzestrzeni i ich rozwój. Wstępny projekt budżetu nie omawia jakie dokładnie elementy walki w cyberprzestrzeni zostaną rozwinięte w przypadku DoD.

Czytaj także: Trump mianował "cybercara"

Zwiększenie finansowania przeznaczonego na wojsko i zabezpieczenie sieci administracji ma być możliwe dzięki cięciom jakie zapowiedział Trump we wstępnej wersji budżetu. Zamrożone zostaną postępowania rekrutacyjne w rządzie oraz zamierza się zmniejszyć pomoc zagraniczną. Oprócz tego ciecia mają dotknąć sektory: rolnictwa, pracy, energetyczny, medyczny i społeczny wraz z komercyjnym i edukacją. Miejscami sięgają one prawie 30 proc.

Ostateczny kształt budżetu zależy jednak od Kongresu, a można spodziewać się dużych zmian, ponieważ obie partie już zgłosiły swoje uwagi. W wypadku braku zatwierdzenia budżetu, służby rządowe USA będą finansowane z prowizorium budżetowego (Continuing Resolution).

Komentarze