Reklama

Polityka i prawo

USA: Verizon i Samsung sprzymierzają się w pracach nad siecią 5G

Fot. Flickr.com / Mike Mozart / CC 2.0
Fot. Flickr.com / Mike Mozart / CC 2.0

Amerykański dostawca usług telekomunikacyjnych Verizon szykuje się do uruchomienia w Kalifornii komercyjnej bezprzewodowej sieci 5G. Głównym dostawcą wyposażenia sieciowego dla został południowokoreański koncern Samsung - podał „Wall Street Journal”.

Sieć 5G ma zostać lokalnie uruchomiona przez Verizon w drugiej połowie 2018 roku - początkowo w kalifornijskim Sacramento na północny wschód od San Francisco. W późniejszym czasie usługa zostanie rozszerzona również na inne rynki w USA. Firma telekomunikacyjna prowadzi testy 5G w USA od ubiegłego roku.

 

Szybki bezprzewodowy internet będzie transmitowany do odbiorników w domach klientów za pośrednictwem anten komórkowych. Produkcję odbiorników przetwarzających sygnał komórkowy na Wi-Fi i innych komponentów sieciowych na potrzeby startu usługi w Sacramento zrealizuje południowokoreański Samsung Electronics. Firmy nie ujawniły szczegółów finansowych porozumienia. Miesiąc wcześniej Verizon nawiązał współpracę w sprawie dostaw sprzętu do obsługi 5G z Ericssonem.

 

Rywalizująca z połączeniami światłowodowymi technologia szybkiej łączności bezprzewodowej 5G ma być kluczowa dla rozwoju rozwiązań z zakresu internetu rzeczy, smart cities i pojazdów autonomicznych. Firmy świadczące usługi komórkowe, takie jak Verizon, AT&T, T-Mobile i Sprinta upatrują w 5G sposobu na wejście w obszar działalności dostawców kablowych w rodzaju Comcastu i Charter Communications.

 

W światowym wyścigu do pierwszeństwa w masowym udostępnieniu 5G przodują dotychczas Korea Południowa i Japonia, planujące wprowadzenie komercyjnego 5G w 2018 roku. Amerykańskie firmy telekomunikacyjne przewidują, że 5G upowszechni się w USA w okolicach 2020 roku. Według Samsunga pierwsze urządzenia mobilne przystosowane do obsługi technologii 5G trafią na światowy rynek nie wcześniej niż w 2019 roku.

 

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama