Reklama

Technologie

Rządowa strategia 6G dla Wielkiej Brytanii

Fot. Flickr / llee_wu

Wielka Brytania przedstawiła strategię dotyczącą infrastruktury bezprzewodowej. Co stanowi jej najważniejszy element?

Brytyjczycy opublikowali ponad 100-stronnicowy raport , w którym piszą o wyzwaniach stojących przed Wielką Brytanią w kontekście dalszej cyfryzacji gospodarki i społeczeństwa, wymieniają najważniejsze priorytety w tym zakresie, a także wskazują na dotychczasowe osiągnięcia w opisywanym temacie.

Czytaj też

Kluczem infrastruktura cyfrowa

Brytyjski rząd jasno stwierdził, że uzależnia rozwój gospodarki od zapewnienia światowej klasy infrastruktury cyfrowej. W gronie kluczowych elementów, które mają zapewnić realizację tego celu wskazane zostały takie, jak na przykład:dodatkowe fundusze (40 milionów funtów) na utworzenie regionów innowacji 5G. Chodzi tu o stworzenie regionalnej grupy zadaniowej, zachęcającej do inwestowania na poziomie lokalnym; czy zapewnienie szpitalom dostępu do 5G w celu poprawienia poziomu usług opieki zdrowotnej.

5G dla wszystkich

Jak już zostało wspomniane, jednym z planów brytyjskiego rządu jest dostarczenie wysokiej jakości sieci 5G do wszystkich zaludnionych obszarów Zjednoczonego Królestwa do 2030 roku. Według informacji zawartych w raporcie "5G ma stanowić kamień milowy" dla brytyjskiej gospodarki cyfrowej. To ona ma wpływać na ulepszenie praktycznie wszystkich usług publicznych w kraju. Rozwój tej sieci ma też przyczynić się do dalszego rozwoju sztucznej inteligencji, która dla Brytyjczyków stanowi jeden z priorytetów.

Za wdrożenie sieci ma odpowiadać Departament Nauki, Innowacji i Technologi (org. Department for Science, Innovation & Technology). Poza rozwojem sieci 5G Brytyjczycy wybiegają daleko w przyszłość i już deklarują prace nad rozwojem sieci 6G.

W przedmowie do raportu, Michelle Donelan, pełniąca funkcję sekretarza stanu w departamencie wskazała, że planowane inwestycje w rozwój tej sieci "mają uczynić Wielką Brytanię prekursorem w tej dziedzinie", a także mają sprawić, że to Brytyjczycy będą tymi, którzy wpłyną na kształt globalnych standardów.

Czytaj też

Co z 6G?

Według planów brytyjskiego rządu, na rozwój tej sieci w najbliższych latach ma być przeznaczone nawet 100 milionów funtów. Wspomniana kwota, a także słowa minister Donelan pokazują, że wizja rozwoju sieci 6G jest czymś, co bardzo mocno absorbuje brytyjskie władze. Z tego też względu przygotowywana jest specjalna "mapa drogowa", której celem będzie stworzenie odpowiednich ram prawnych, mogących w przyszłości wesprzeć rozwój tej sieci. Ma to też sprawić, że Wielka Brytania będzie miała realną szansę stać się prekursorem w jej sukcesywnym wdrażaniu.

Czytaj też

Wdrażanie strategii

Realizacja ambitnych planów nie jest możliwa bez przyjętej wcześniej strategii, która będzie uwzględniać funkcjonowanie różnych instytucji państwa. W strategii czytamy, że chęć wdrożenia sieci 5G do wszystkich zaludnionych obszarów w Wielkiej Brytanii będzie chociażby wymagać współpracy i wsparcia rządu dla firm świadczących usługi telekomunikacyjne.

Na czym miałoby polegać wspomniane wsparcie? Jeden z pomysłów dotyczy zmniejszenia barier regulacyjnych dla nowych inwestycji. W to zadanie byłby m.in. zaangażowany Ofcom, czyli organ państwow, zajmujący się nadzorem rynku mediów i telekomunikacji w Wielkiej Brytanii.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze