Reklama

Technologie

PKN Orlen zakończył testy prywatnej sieci 5G w infrastrukturze przemysłowej

Fot. PKN Orlen/materiały prasowe
Fot. PKN Orlen/materiały prasowe

PKN Orlen jako pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie zakończył testy prywatnej sieci 5G w infrastrukturze przemysłowej. Testy - jak podał PKN Orlen - zostały przeprowadzone na terenie zakładu produkcyjnego koncernu w Płocku (mazowieckie) i pobliskiej stacji paliw.

Reklama

"Testy 5G w PKN Orlen zakończyły się sukcesem" - ogłosił w piątek koncern. Podkreślił jednocześnie, że zastosowane rozwiązania mogą stać się w przyszłości wsparciem dla prowadzonych procesów biznesowych we wszystkich obszarach jego działalności.

Reklama

Jak wyjaśnił PKN Orlen, "na prowadzenie testów w realnym środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej" koncern "otrzymał czasowy przydział częstotliwości radiowych oraz zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej". W informacji zwrócono uwagę, że projekt wpisuje się w strategię Orlen2030, w ramach której realizowany jest program digitalizacji koncernu.

"PKN Orlen wyznacza trendy i wprowadza innowacyjne rozwiązania. Jako pierwsza firma w Polsce przetestowaliśmy prywatną sieć 5G w realnym otoczeniu przemysłowym. Zdobyte doświadczenie pozwoli nam na efektywne wykorzystanie tej technologii w procesach produkcyjnych" - Artur Groszek, dyrektor wykonawczy ds. informatyki PKN Orlen.

Reklama

Według niego, np. w produkcji rafineryjnej i petrochemicznej wykorzystanie 5G "pozwoli na optymalizację procesów wytwórczych i logistycznych, zwiększenie wydajności i ograniczenie ryzyka operacyjnego, a nawet osiągnięcie celów redukcji emisji".

Co umożliwia sieć 5G?

PKN Orlen ocenia, że wraz z rozwojem transformacji cyfrowej będzie rosło zapotrzebowanie na innowacyjne technologie. "Wyniki przeprowadzonych testów w PKN Orlen, potwierdzają, że sieć 5G zapewnia niezawodną transmisję informacji w aplikacjach o znaczeniu krytycznym w zakresie sterowania i monitoringu procesów produkcyjnych" - zaznaczono w komunikacie koncernu.

Wskazano przy tym, że sieć 5G "umożliwia też korzystanie z ogromnej liczby danych spływających z urządzeń pomiarowych, sensorów oraz maszyn produkcyjnych".

Z kim przeprowadzono testy?

Jak wyjaśnił PKN Orlen, partnerami przeprowadzonych testów "były renomowane firmy technologiczne, które dostarczyły zaawansowaną technologicznie infrastrukturę sieci 5G oraz współpracujące z nią urządzenia".

"Wysoka przepustowość sieci w technologii 5G pozwoliła przetestować rozwiązania z zakresu internetu rzeczy IoT, analityki danych i łączności dyspozytorskiej. Testowane były różne rozwiązania w zakresie sieci 5G, ich funkcjonalność, wydajność, jakość i bezpieczeństwo informatyczne" - przekazał koncern.

PKN Orlen zapowiedział, że jako pierwszy w Polsce przetestuje prywatną sieć 5G w środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej w czerwcu 2021 r. Główny zakład produkcyjny koncernu w Płocku, gdzie m.in. odbyły się testy, to największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny w naszym kraju, strategiczny dla jego bezpieczeństwa energetycznego i zarazem jeden z największych w Europie.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama