Reklama

Biznes i Finanse

[NEWS CYBERDEFENCE24] Ericsson i Nokia pomogą PKN Orlen w testach 5G w Polsce

Fot. Adam Kliczek, http://zatrzymujeczas.pl/Wikimedia Commons/CC 3.0
Fot. Adam Kliczek, http://zatrzymujeczas.pl/Wikimedia Commons/CC 3.0

W testy sieci 5G – w ramach zaawansowanej infrastruktury przemysłowej, prowadzone przez polskiego giganta PKN Orlen – będą zaangażowane m.in. Ericsson i Nokia – udało się ustalić portalowi CyberDefence24.pl. Firmy dostarczą swoje rozwiązania do realizacji pierwszego tego typu przedsięwzięcia w naszym kraju.

Zaangażowani w testy zostaną partnerzy PKN Orlen, w tym firmy technologiczne odpowiedzialne za innowacyjne rozwiązania z zakresu 5G. Jak udało się ustalić naszej redakcji, będzie to m.in. Ericsson i Nokia, które dostarczą swoją infrastrukturę sieci 5G.

„PKN Orlen buduje partnerstwa z wyspecjalizowanymi dostawcami technologicznymi w zależności od specyfiki prowadzonych testów. W gronie tego typu współpracy znajdują się, zarówno polskie firmy, start-upy, uczelnie, jak i światowi dostawcy” – wskazał koncern dla CyberDefence24.pl.

Testy podstawą analizy

Gigant paliwowy zaznaczył, że dzięki inicjatywie możliwe będzie sprawdzenie rozwiązań z obszaru internetu rzeczy (IoT), analityki danych i łączności dyspozytorskiej. „Testowane będą różne rozwiązania w zakresie sieci 5G, ich funkcjonalność, wydajność, jakość i bezpieczeństwo informatyczne” – czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśnił PKN Orlen dla naszego portalu, technologie wdrażane przez koncern zawsze są analizowane pod kątem korzyści biznesowych. „Na tym etapie sprawdzamy możliwości wykorzystania nowej technologii w różnych środowiskach testowych, by na tej podstawie zarekomendować optymalne rozwiązania” – podkreślił.

Odnosząc się do kosztów związanych z wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań z zakresu sieci 5G do PKN Orlen, gigant paliwowy zaznaczył, że są one obecnie elementem analiz, a finalne kwoty będą wynikały z docelowej architektury i rodzaju technologii. „Obecnie jest jednak za wcześnie, aby mówić o szczegółach” – stwierdził koncern dla naszej redakcji.

Pierwsze tego typu testy 5G w Polsce

PKN Orlen ma być pierwszym podmiotem w naszym kraju, który przetestuje prywatną, przemysłową sieć 5G w ramach zaawansowanej infrastruktury przemysłowej – wynika z oficjalnego komunikatu koncernu. Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał odpowiednią zgodę i firma uzyskała czasowy przydział częstotliwości radiowych w celu realizacji testów.

Jesteśmy nowoczesnym koncernem multienergetycznym, który odpowiada na światowe trendy i nieustannie wdraża innowacyjne technologie. Dostrzegamy korzyści wynikające ze stosowania prywatnej przemysłowej sieci 5G. Pozwoli ona nam jeszcze lepiej wykorzystać potencjał cyfryzacji naszych procesów produkcyjnych, dzięki czemu praca Zakładu w Płocku będzie bardziej wydajna, niezawodna i dopasowana do zmieniającego się otoczenia.

- komentuje sprawę Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen

W komunikacie podkreślono, że 5G umożliwi w czasie rzeczywistym korzystanie z ogromnej ilości danych, które są pozyskiwane z urządzeń pomiarowych, sensorów i maszyn produkcyjnych. „Zapewnia także niezawodność transmisji informacji w aplikacjach o znaczeniu krytycznym w zakresie sterowania i monitoringu procesów produkcyjnych” – czytamy.

W przyszłości technologia 5G może znaleźć zastosowanie we wszystkich segmentach działalności PKN Orlen. Jej testy wpisują się w strategię ORLEN2030, w ramach której realizowany jest program digitalizacji koncernu. Liczymy, że pozytywne doświadczenia z testów w Płocku pozwolą na zastosowanie podobnych, zaawansowanych rozwiązań w całej Grupie Kapitałowej Orlen.

- mówi Patrycja Klarecka, członek zarządu PKN Orlen ds. sprzedaży detalicznej, odpowiedzialna m.in. za obszar informatyki

Testy mają zakończyć w lutym 2022 roku i będą prowadzone w ramach Zakładu Produkcyjnego w Płocku. PKN Orlen w komentarzu dla naszego portalu podkreślił, że ich zadaniem jest ocena sieci 5G pod kątem realizacji celów biznesowych określonych w strategii koncernu.

Czy przetestowane rozwiązania zostaną w pełni wdrożone po zakończeniu testów? Jak tłumaczy koncern, „decyzje dotyczące możliwości wykorzystania w przyszłości sieci 5G w koncernie, będą podejmowane po analizie wyników testów i rekomendacji, które z nich będą wynikały”.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image

Reklama

Komentarze

    Reklama