Reklama

Technologie

Google będzie usuwał aplikacje z naszych telefonów?

Autor. Daniel Romero / Unsplash

„Jeśli będziemy mieli pewność, że aplikacja jest szkodliwa dla urządzeń, danych lub użytkowników, możemy ją usunąć lub zablokować instalację”– czytamy w warunkach korzystania z usługi sklepu z oprogramowaniem Google Play. Czy oznacza to, że firma chce kasować użytkownikom aplikacje z telefonów?

Reklama

Na kontrowersje wokół zapisów jako pierwszy uwagę zwrócił serwis Dark Reading, który zauważył, że w warunkach korzystania ze sklepu z oprogramowaniem na urządzenia z Androidem widnieją zapisy mogące sugerować, iż Google chce usuwać z telefonów użytkowników aplikacje, jeśli uzna je za niebezpieczne.

Reklama
wersja anglojęzyczna tekstu
Autor. Google Play Terms of Service - zrzut ekranu
Reklama

Serwis przytacza regulamin Google Play po angielsku i faktycznie, treść zapisów może sugerować takie zamiary firmy.

Sprawdziliśmy, jak ten sam fragment tekstu brzmi po polsku:

Wersja polskojęzyczna
Autor. Google Play warunki korzystania z usługi - zrzut ekranu

Tu znów pojawia się pole do szerokiej interpretacji.

Zapisy regulaminu można zrozumieć w sposób sugerujący, że jeśli Google uzna, iż jakaś aplikacja, którą instalujemy na swoim telefonie, zagraża naszemu bezpieczeństwu, to ją usunie.

Kłopoty z bezpieczeństwem

Google nieustannie pracuje nad zwiększeniem bezpieczeństwa swojej platformy do dystrybucji aplikacji.

Sklep Play słynie z tego, że niestety często pojawia się w nim złośliwe oprogramowanie, które przenika przez mechanizmy kontroli platformy i infekuje telefony użytkowników na masową skalę. To m.in. adware, a także różnego rodzaju trojany wykradające np. dane do logowania w usługach bankowości elektronicznej.

Wprowadzenie dodatkowych możliwości reagowania na zagrożenia po stronie platformy, która jest tutaj podmiotem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo swoich użytkowników, nie powinno zatem dziwić – pozostaje jednak pytanie, czy ingerencja w to, co użytkownik zainstalował już na swoim telefonie – nawet, jeśli jest to złośliwy program – to czasem nie jest o jeden krok za daleko.

O komentarz w związku z tymi pytaniami poprosiliśmy zespół Google Polska. Kiedy otrzymamy odpowiedzi, uzupełnimy nasz materiał.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze