Reklama

Technologie

Chiny. Branża czipowa z 40 mld dolarów wsparcia od państwa

Autor. Mitchell Luo / Unsplash

Nowy, wspierany przez państwo fundusz inwestycyjny, do którego ma trafić nawet 40 mld dolarów, to wsparcie, którego Pekin udzieli branży czipowej. Rywalizacja z USA dążenie Chin do rozwoju technologii półprzewodników przyspieszają.

Reklama

Nowy, wspierany przez państwo fundusz inwestycyjny ma pomóc chińskiej branży czipowej nadgonić dystans w rozwoju dzielący ją od konkurencji z Korei Południowej i USA, a także wesprzeć firmy produkujące komponenty w ostrej rywalizacji spowodowanej wojną handlową, w którą Waszyngton i Pekin uwikłane są od 2018 r.

Reklama

Według anonimowych rozmówców agencji Reutera, inwestycja ma być największym z trzech funduszy, które składają się na tzw. Wielki Fundusz, czyli Chiński Fundusz inwestycyjny Branży Układów Scalonych, zajmujący się wspieraniem kluczowych branż przemysłu technologicznego . Jego ostatecznym celem jest zgromadzenie środków w wysokości nawet 41 mld dolarów, czyli dużo więcej, niż w ramach podobnych inicjatyw w latach 2014 i 2019 - wspomina agencja.

Kogo wesprze nowy fundusz?

Przede wszystkim - firmy produkujące sprzęt niezbędny do wytwarzania komponentów elektronicznych o zaawansowanych parametrach, które są obecnie najistotniejszym elementem walki o prymat na polu półprzewodników. Im bardziej zaawansowany sprzęt i technologie produkcyjne - tym większe szanse na sukces, gdy mowa o produkcji nowoczesnych elementów o dużej mocy obliczeniowej, które są niezbędne m.in. w zastosowaniach branży sztucznej inteligencji.

Reklama

Reuters przywołuje deklaracje prezydenta Xi Jinpinga, który od dawna twierdzi, iż Chiny powinny dążyć do niezależności, gdy mowa o produkcji komponentów elektronicznych. To priorytet, który ma być realizowany za wszelką cenę - niezależnie od kosztów. Działania na jego rzecz są tym istotniejsze, im bardziej dotkliwe sankcje na Chiny nakładają USA - a po premierze nowego telefonu Huawei być może należy spodziewać się kolejnych. Dlaczego? O tym pisaliśmy na łamach naszego serwisu w tym tekście .

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama