Reklama

Technologie

Apple tworzy własny chatbot. Nie dla wszystkich

Autor. Laurenz Heymann/Unsplash

Apple zbudowało własną platformę sztucznej inteligencji dużego modelu językowego (LLM) i powiązaną z nią usługą chatbota. Produkt nie będzie jednak powszechnie dostępny.

Reklama

Wewnętrzna nazwa projektu Apple to „Ajax" lub „Apple GPT". Narzędzie zbudowane jest na platformie Google Machine Learning Framework Jax i działa w Google Cloud. Co warte podkreślenia - jest to narzędzie do użytku wewnętrznego.

Reklama

"Ajax" używany jest przez część pracowników Apple do niektórych zadań. Aby móc korzystać z narzędzia, pracownik musi przejść przez proces zatwierdzenia.

Jeśli dostęp zostanie uzyskany, to pracownicy mogą używać „Ajaxa" jako aplikacji internetowej, która ma „okrojony projekt, który nie jest przeznaczony do użytku publicznego". Oznacza to, że wytworzone narzędzia nie mogą trafiać poza firmę - Apple nie sfinalizowało planu udostępnienia konsumentom funkcji napędzanych przez Ajax.

Reklama

Czytaj też

Problemy Apple'a

Brak opisanej finalizacji wskazuje na to, że kierownictwo firmy miało obawy przed dalszymi konsekwencjami funkcjonowania chatbota opartego o LLM. Jak wskazuje ArsTechnica , obawy dotyczyły też nie tylko własnych narzędzi. Jakiś czas temu Apple ograniczyło wśród swoich pracowników możliwość korzystania z ChatuGPT.

Według portalu, Apple musi też mierzyć się z problemem podkupowania jej pracowników przez konkurencję: Google czy Microsoft. Między innymi także z tego tytułu, nie wiadomo czy Apple zdecyduje się ostatecznie na wypuszczanie na rynek swojego narzędzia sztucznej inteligencji.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama