Reklama

Technologie

Oświęcim stawia na aplikację. Znajdzie mieszkańców, którzy nie płacą za śmieci

Fot. Possessed Photography/ Unsplash

Miasto Oświęcim zdecydowało się uruchomić system weryfikacji osób, które nie płacą za śmieci. Od stycznia aplikacja wychwyci mieszkańców, którzy nie są ujęci w deklaracjach śmieciowych – poinformowała rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.

Szefowa magistrackiego wydziału ochrony środowiska Sylwia Stachura poinformowała, że pod koniec listopada urząd kupił licencję na aplikację.

„Pomoże ona znaleźć osoby mieszkające w Oświęcimiu, które nie są ujęte w składanych przez właścicieli nieruchomości deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a tym samym nie jest za nie naliczana opłata” – wyjaśniła.

Jej zdaniem aplikacja pozwoli uszczelnić system gospodarowania odpadami w mieście. „Pobierze ona dane z rejestrów, którymi dysponuje miasto i podległe mu jednostki. Następnie porówna je z liczbą osób podaną w złożonych deklaracjach. Wskaże z dużym prawdopodobieństwem adresy nieruchomości i ich właścicieli, którzy podali nieprawdziwe dane” – wyjaśniła Stachura.

Samorząd tym samym liczy, że narzędzie będzie skuteczne i uda się wykryć osoby, które nie płacą za odbiór odpadów.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Źródło:PAP

Komentarze