Reklama

Strona główna

Tajlandia tworzy system cyberobrony i… kontroli internetu

Tajlandia rozpoczeła proces formowania wojskowego centrum cyberobrony ACC (Army Cyber Center), którego zadaniem jest zwiększenie szeroko pojętego bezpieczeństwa narodowego.

Budowa nowej jednostki wojskowej jest efektem zaakceptowania przez tajskiego ministra obrony dokumentu „Narodowa Cyberobrona 2017-2021” i kontynuacją zapowiedzi szefa sztabu generalnego z października 2015 r.

Obecnie zawarto umowę, która zakłada rozpoczęcie tworzenia centrum ACC od roku finansowego 2017. Podstawowym zadaniem nowej jednostki ma być: wzmocnienie mechanizmów obrony przed atakami cybernetycznymi wszystkich podmiotów związanych z bezpieczeństwem państwa oraz zajmowanie się wszystkim cyberzagrożeniami, które mogłyby wpłynąć na stabilność i bezpieczeństwo Tajlandii.

Jak się jednak okazuje, zadaniem ACC ma być również śledzenie informacji w mediach ogólnych i społecznościowych oraz ich systematyczne porządkowanie. Chodzi więc nie tylko o obronę systemów informatycznych przed atakami hakerskimi, ale również o monitorowanie Internetu. Prezentując cele nowego centrum jako przykład pokazywano m.in. działaczy opozycji oraz listę stron internetowych, które powinny być w sposób ciągły śledzone i analizowane.

Czytaj też: Przestępcy za pomocą wirusa włamali się do bankomatów na Tajlandii

Komentarze