Reklama

Strona główna

Szwecja: Większy budżet na obronę przed cyberatakami

Sztokholm, Szwecja / pixabay.com CCO Public Domain
Sztokholm, Szwecja / pixabay.com CCO Public Domain

Dodatkowe fundusze na wzmocnienie działań w dziedzinie cyberbezpieczeństwa chce przeznaczyć Szwecja. Pieniądze z budżetu zostaną przeznaczone m.in. na wzmocnienie infrastruktury obronnej państwa przed cyberatakami i zwiększenie zdolności Szwecji do ochrony swojej infrastruktury krytycznej.

Potrzeba dodatkowego finansowania zbiega się ze wzrostem ryzyka agresywnymi cyberatakami na szwedzkie instytucje wojskowe i systemy informatyczne szwedzkiej armii. Działania Szwedów mają także związek z rozwojem broni i badań prowadzonych przez czołowych graczy przemysłu obronnego kraju. 

Szwedzka armia planuje podnieść wydatki na ochronę przed cyberwojną poprzez programy obronne jakie prowadzi Försvarets radioanstalt (FRA), wywiad szwedzkich sił obronnych. FRA ostrzega ostatnio przed coraz bardziej agresywnymi atakami cybernetycznymi i chce wzmocnienia uprawnień w dziedzinie walki z cyberprzestępcami. Szwedzki wywiad ostrzega także, że częstotliwość cyberataków rośnie i są one coraz bardziej technicznie wyrafinowane.

Czytaj także: Rosja z nowymi oddziałami informacyjnymi

Program wzmocnienie obrony Szwecji przed cyberatakami, ma na celu umożliwienie zarówno FRA, jak i szwedzkiej armii opracowanie narzędzi obronnych i zaczepnych do obrony infrastruktury krytycznej, w tym instalacji wojskowych, rządowych systemów informatycznych oraz systemu zasilania kraju.

Szwedzkie agencje wywiadowcze od dawna patrzą na Rosję, jako główne źródło cyberataków na ich państwową i wojskową infrastrukturę. Stosunki polityczne między Sztokholmem a Moskwą ochłodziły się w ostatnich latach, gdyż Rosja reaguje negatywnie na pogłębiające się relacje między Szwecją a NATO. Kreml obawia się, że niezaangażowana do tej pory Szwecja, może podjąć decyzję o przyłączeniu się do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Komentarze