Strefa Samsung
Odzyskaj kontrolę nad swoją prywatnością. Sprawdź, jakie aplikacje śledzą twoje dane
Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się, że rozmawiałeś/aś na temat jakiegoś produktu ze swoim znajomym, a kilka godzin później widziałeś/aś jego reklamę w czasie przeglądania mediów społecznościowych? Nie jest to odosobniony przypadek. Zadbaj lepiej o swoją prywatność.
Artykuł sponsorowany
Badanie BDG Studios i OnePoll na 1 tys. młodych osób (reprezentujących tzw. Generację Z) w USA wykazało, jak radzą sobie z prywatnością i bezpieczeństwem ich telefonów. 69 proc. uczestników ankiety sądzi, że ich prywatne rozmowy są podsłuchiwane za pomocą takich urządzeń, jak telefon komórkowy.
Wydaje im się jednocześnie, że wszystko co robią, pozostawia w sieci informacje na ich temat – i słusznie, każdy z nas zostawia po sobie tzw. cyfrowy ślad i trzeba być tego świadomym. Istnieje jednak kilka sposobów, aby zachować bezpieczeństwo informacji na swój temat, bez obaw, że przeglądanie mediów społecznościowych czy używanie innych aplikacji może skończyć się wrażeniem „bycia obserwowanym” czy „podsłuchiwanym”.
Dobre praktyki
Po pierwsze, jeśli masz wrażenie, że ktoś podsłuchuje twoje rozmowy, upewnij się, jakie masz ustawienia mikrofonu i kamery w telefonie.
„Sprawdź ustawienia uprawnień w twoim urządzeniu, co pozwoli ci ocenić, które aplikacje mają dostęp do danych i do jakiego ich rodzaju. Zawsze możesz łatwo zmienić ustawienia aplikacji i ocenić, na co wyrażasz zgodę, a na co nie, by chronić swoją prywatność” - radzi Tomasz Chomicki, dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie Samsung Polska.
Bezpieczne hasło to klucz
Na końcu upewnij się, że posiadasz bezpieczne hasła do wszystkich aplikacji (unikalne hasła do każdej z nich!) i że hasło nie zawiera twoich personalnych danych (nie jest to np. imię ojca, chłopaka, pupila, data twojego urodzenia itp.), które są łatwe do odgadnięcia. Wspomniane badanie wykazało, że niemal połowa ankietowanych używa w swoim haśle tego typu informacji, jak np. data urodzenia. To bardzo łatwe do odkrycia i w efekcie – do zhakowania konta.
Czytaj też
Jedno hasło – jedno konto
Do stosowania jeszcze gorszej praktyki przyznało się 40 proc. młodych osób, które stwierdziły, że używają tych samych haseł do różnych kont. Dlaczego nigdy nie powinno się postępować w ten sposób?
Łatwo sobie wyobrazić, że jeśli doszłoby do zhakowania jednego z nich (nawet dość nieistotnego), daje to cyberprzestępcy możliwość bezproblemowego logowania się do wszystkich twoich pozostałych kont (tak ważnych jak np. bankowość elektroniczna czy poczta mailowa).
Czytaj też
Zadbanie o prywatność i bezpieczeństwo
Jeśli chcesz lepiej zadbać o ustawienia prywatności i bezpieczeństwa, skorzystaj z Security & Privacy Dashboard od firmy Samsung (panel bezpieczeństwa i prywatności), gdzie znajdziesz dokładne informacje na temat tego, kto i kiedy ma dostęp do twoich danych. To pozwoli ci na odzyskanie kontroli nad bezpieczeństwem.
Dowiedz się więcej o tym, jak Panel bezpieczeństwa i prywatności pomaga zarządzać uprawnieniami aplikacji na urządzeniach Samsung Galaxy. Więcej informacji znajdziesz w materiale.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].