Reklama

Social media

W dark web coraz mroczniej. Rośnie zainteresowanie skradzionymi danymi

Fot. Jefferson Santos/Unsplash
Fot. Jefferson Santos/Unsplash

Dane wykradzione w wyniku ataków hakerskich zyskują coraz większe zainteresowanie w sieci dark web – wynika z danych firmy Bitglass Threat Research Group. Najwięcej uwagi przyciągają poufne informacje dotyczące handlu detalicznego i administracji Stanów Zjednoczonych.

Jak informuje zajmująca się cyberbezpieczeństwem firma Bitglass Threat Research Group, skradzione dane mają większy zasięg i szybciej rozprzestrzeniają się w sieci dark web.

Lawinowy wzrost

Konkretne zbiory danych pochodzące z cyberataków uzyskały ponad 13,2 tys. odsłon w 2021 roku, w porównaniu ze 1,1 tys. odsłonami w 2015 roku. 

Bitglass podaje, że w 2015 roku osiągnięcie 1,1 tys. odsłon linków zajęło 12 dni - w 2021 roku przekroczenie tego progu zajęło mniej niż 24 godziny.

„Sądzimy, że rosnąca liczba naruszeń, jak również więcej możliwości dla cyberprzestępców do zarabiania na wyciekach danych doprowadziło do tego zwiększonego zainteresowania i aktywności wokół skradzionych poufnych informacji w ciemnej sieci” – stwierdził w komunikacie Mike Schuricht, szef Bitglass Threat Research Group.

Najpopularniejszy handel i rządowe instytucje

Według analityków cyberprzestępcy są szczególnie zainteresowani danymi dotyczącymi handlu detalicznego i rządu Stanów Zjednoczonych.

Spośród wszystkich rodzajów danych, które badacze umieszczali w dark webie, dane umożliwiające dostęp do sieci detalicznych i rządowych Stanów Zjednoczonych uzyskały najwięcej kliknięć, odpowiednio 37 i 32 proc.

„Uzyskanie dostępu do sieci dużych sprzedawców detalicznych pozostaje głównym priorytetem dla wielu cyberprzestępców, którzy chcą wdrożyć oprogramowanie ransomware i wymusić wypłaty od dużych i dochodowych organizacji” - wyjaśnia Schuricht. - „Podobnie, zainteresowanie informacjami rządu Stanów Zjednoczonych pochodzi prawdopodobnie albo ze strony hakerów sponsorowanych przez państwa, albo niezależnych hakerów, którzy chcą sprzedać te informacje konkretnym krajom nieprzychylnym USA.”


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Komentarze