Social media
Ujęto Rosjanina, który według USA jest jednym z twórców ransomware Trickbot
W USA ujęto Rosjanina, który według amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości jest jednym z twórców wersji ransomware trojana Trickbot i jednym z członków gangu dopuszczającego się ataków z wykorzystaniem tego oprogramowania szyfrującego dla okupu.
Władimir Dunajew - według organów ścigania USA - miał być odpowiedzialny m.in. za nadzór nad rozwojem części złośliwego oprogramowania Trickbot.
Umożliwiał on wstrzyknięcie kodu do przeglądarki internetowej, identyfikację atakowanej maszyny oraz wykradanie danych z zainfekowanego urządzenia.
Co to jest Trickbot i jak zmienił się w ransomware?
Trickbot to złośliwe oprogramowanie typu trojan, wykorzystywane przede wszystkim do ataków na bankowość elektroniczną. Potrafi przejmować dane do logowania w usługach e-bankingu, a także wykradać inne ważne informacje, takie jak numery kart płatniczych, e-maile, hasła, czy daty urodzenia.
Nowe warianty Trickbota zostały odkryte przez badaczy cyberbezpieczeństwa w lipcu tego roku. Trojan został w nich wyposażony w funkcje ransomware. Robak ciągle ewoluuje, nawet po zneutralizowaniu części sieci, na której opierały się ataki z jego wykorzystaniem.
Gang pracujący nad rozwojem tego złośliwego oprogramowania aktywnie działa co najmniej od 2015 roku - pisze serwis The Register.
Dunajew został oskarżony przez USA o dokonanie szeregu przestępstw, m.in. zyskiwania nieautoryzowanego dostępu do informacji, kradzieży pieniędzy i ich prania z wykorzystaniem kont bankowych założonych w USA.
Rosjanin jest drugą osobą oskarżoną w sprawie Trickbota - wcześniej, w lutym tego roku, aresztowano w związku z tym złośliwym oprogramowaniem obywatela Łotwy. Alla Witte został postawiony przed sądem w czerwcu.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.