Reklama

Social media

Prof. Amanowicz, NASK: W czym pomaga analiza Big Data?

Prof. dr hab. inż. Marek Amanowicz, Centrum Badań i Transferu Technologii NASK PIB/ fot. CyberDefence24.pl
Prof. dr hab. inż. Marek Amanowicz, Centrum Badań i Transferu Technologii NASK PIB/ fot. CyberDefence24.pl

”Obszar Big Data to niezwykle skomplikowana domena. To działania związane z wykorzystaniem dużych zasobów na potrzeby zwłaszcza skutecznego zarządzania, również bezpieczeństwem. Trudno mówić, że jesteśmy już (jako Polska - red.) w tej dziedzinie dobrzy” - stwierdza w rozmowie z CyberDefence24.pl prof. dr hab. inż. Marek Amanowicz z Centrum Badań i Transferu Technologii NASK PIB.

Reklama

Prof. dr hab. inż. Marek Amanowicz, Centrum Badań i Transferu Technologii NASK PIB w rozmowie z CyberDefence24.pl mówi o możliwościach wykorzystania Big Data w zwiększaniu bezpieczeństwa użytkowników.

"Obszar Big Data to niezwykle skomplikowana domena. To działania związane z wykorzystaniem dużych zasobów na potrzeby zwłaszcza skutecznego zarządzania, również bezpieczeństwem. Trudno mówić, że jesteśmy już (jako Polska - red.) w tej dziedzinie dobrzy" - stwierdza. 

Zobacz również: Jaworski, Microsoft: Jak wykorzystać potencjał Big Data?

Według niego, wykorzystywanie Big Data i skutecznych narzędzi do przetwarzania zasobów danych wymaga posiadania dostatecznie dużego zbioru reprezentatywnych danych.

"Z tym zwykle jest problem, dlatego że liczba tych danych, które musimy wykorzystać, by skutecznie sprawdzić algorytmy jest duża. Ciągle musimy dbać o to, aby dane były wiarygodne. Jeszcze wiele jest przed nami, ale wiele już w tym obszarze robimy" - ocenia profesor. 

Narzędzia do analizy danych zaproponowane przez NASK pozwalają na przykład wykrywać w sieci próby seksualnego wykorzystywania dzieci i młodzieży. 

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.  


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

imageFot. Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama