Reklama

Social media

Instagram testuje funkcję weryfikacji wieku. W tym skanowanie twarzy

Od 23 czerwca w Stanach Zjednoczonych testowana jest funkcja weryfikacji wieku użytkowników.
Od 23 czerwca w Stanach Zjednoczonych testowana jest funkcja weryfikacji wieku użytkowników.
Autor. Instagram/ oficjalny blog

Platforma społecznościowa Instagram testuje weryfikację wieku przy pomocy skanowania twarzy. W ten sposób chce sprawdzić czy użytkownicy ukończyli 18. rok życia.

Reklama

Od 23 czerwca w Stanach Zjednoczonych testowana jest funkcja weryfikacji wieku użytkowników. Jednym ze sposobów ma być skanowanie twarzy (poprzez wideo – selfie); potwierdzenie przez trzech znajomych, że ma się ukończone 18 lat lub przesłanie zdjęcia swojego dowodu.

Reklama

Wersja próbna ma skupiać się na użytkownikach, którzy próbują zmienić swój wiek w aplikacji – na mniej niż 18 lat lub powyżej tej granicy.

Czytaj też

Skanowanie twarzy

Jeśli użytkownik będzie chciał zweryfikować swój wiek przy pomocy nagrania twarzy, Instagram wysyła filmy do londyńskiego start-upu Yoti, zajmującego się weryfikacją tożsamości. Potwierdzenie wieku będzie następowało poprzez skanowanie rysów twarzy w wideo.

Reklama

Oba podmioty (start-up Yoti i Instagram) deklarują, że po fakcie weryfikacji wieku usuwają dane użytkownika dotyczące jego twarzy. Firma zaznaczyła, że „weryfikuje wiek, a nie tożsamość”. Jeśli chodzi o zdjęcia dokumentu tożsamości, wysyłane do platformy, mają być usuwane po 30 dniach.

Celem weryfikacji ma być dopasowywanie treści na platformie w zależności od wieku, by zapobiegać sytuacjom, kiedy nieletni oglądają szkodliwe zdjęcia lub wideo. W 2019 roku Instagram wprowadził opcję sprawdzania wieku użytkowników, by konta nie mogły założyć osoby poniżej 13. roku życia.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji

Instagram w swoim poście na oficjalnym blogu przekazał także, że wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby móc zdecydować, kto jest nastolatkiem, a kto dorosłym. W ten sposób AI uniemożliwia nieletnim np. dostęp do Facebook Randki (Facebook Dating) czy pomaga w ograniczaniu określonych treści reklamowych do nastolatków.

Na razie nie wiadomo czy i kiedy funkcja ta będzie testowana w Polsce.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama