Reklama

Social media

Brytyjski uniwersytet ofiarą cyberataku

Fot. Element5 Digital/Unsplash/Domena publiczna
Fot. Element5 Digital/Unsplash/Domena publiczna

University of Sunderland stał się kolejną ofiarą cyberataku, w wyniku którego została zablokowana strona internetowa oraz systemy informatyczne. Okazuje się, że szkoły i uczelnie stanowią łatwy cel dla cyberprzestępców.

W środę rano University of Sunderland poinformował na Twitterze „poważnych problemach informatycznych”. Wszystko wskazuje na to, że brytyjska uczelnia stała się ofiarą cyberataku - informuje Infosecurity Magazine.

Awaria systemów

Awarii uległy systemy informatyczne, strona internetowa oraz linie telefoniczne. Pracownikom odcięto dostęp do skrzynek pocztowych, a wszystkie zajęcia prowadzone w formie online zostały odwołane.

„Zamierzamy kontynuować nauczanie twarzą w twarz tak długo, jak to możliwe. (...) Traktujemy bezpieczeństwo naszych systemów niezwykle poważnie i rozwiążemy ten problem tak szybko, jak tylko będziemy mogli” - napisano w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze. 

Uniwersytet zapewnił o kontynuowaniu współpracy z policją w celu wykrycia sprawców ataku.

Fala ataków

To nie pierwszy przypadek, kiedy uczelnia staje się celem cyberataków. Od początku pandemii Covid-19 miało miejsce wiele podobnych incydentów nakierowanych na cały sektor edukacyjny, w tym szkoły i uniwersytety - pisze Infosecurity Magazine. 

Tego typu placówki stały się szczególnie atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców, głównie ze względu na łatwy dostęp do informacji związany z przeniesieniem ich działalności do sieci i przejście w tryb nauki zdalnej.

Doniesienia o uniwersytetach będących ofiarami cyberataków stawały się coraz częstsze w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Jest to niepokojące, biorąc pod uwagę rozległe szkody spowodowane utratą danych - zarówno dla studentów, jak i pracowników - oraz dostęp do istotnych usług edukacyjnych. Cyberatak będzie miał nieuchronnie znaczący wpływ na wydajność” - powiedział Danny Lopez, CEO Glasswall Solutions, dystrybutora rozwiązań antywirusowych.

Takie incydenty wpływają na to, że coraz więcej mówi się o konieczności zwrócenia większej uwagi na cyberbezpieczeństwo placówek edukacyjnych, stanowiących łatwy cel dla hakerów.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture

imageFot. Reklama

Komentarze