Reklama

Strona główna

Skaner Defence24. Małecki: Czy można mówić o wojnie w cyberprzestrzeni? Cyfrowe zależności USA-Chiny-Rosja

SKANER DEFENCE24: Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu, Dyrektor Programu Gospodarka i Energetyka Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego opowiadał o cyfrowych zależnościach i związanych z tym działaniach trzech światowych potęg: USA, Chin oraz Rosji. 

Pamiętajmy, że Rosja bardziej wykorzystuje swoje zdolności w przestrzeni cyber do prowadzenia tego, czym zawsze – jeszcze w czasach Związku Sowieckiego – się szczyciła, czy też była znana z największej kompetencji, czyli wojny informacyjnej. Czyli to wszystko, co obserwujemy dzisiaj – wykorzystywanie cyberprzestrzeni jako nowego narzędzia do udoskonalenia swojej wojny informacyjnej w świeci zachodnim, do kreowania odpowiedniego wizerunku samego siebie, swoich sojuszników, do niszczenia, dyskredytowania, rozgrywania swoich przeciwników, czyli to, co obserwujemy w tej chwili. W stanach Zjednoczonych obserwowaliśmy w zeszłym roku, we Francji, obawiamy się, że będzie miało miejsce w Niemczech, Włoszech czy innych krajach. Czyli ingerowanie w przestrzeń polityczno-militarną państw Zachodu przy wykorzystaniu technologii cyber.

Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu, Dyrektor Programu Gospodarka i Energetyka Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego
Reklama

Komentarze

    Reklama