Polityka i prawo

Rusza program mDokumentów. Pilotaż w Ełku i Koszalinie

Fot. Piotr Mieszkowski/CyberDefence24.pl
Fot. Piotr Mieszkowski/CyberDefence24.pl

Porozumienie dotyczące wprowadzenia pilotażu mDokumentów podpisali w czwartek Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska, prezydent miasta Ełk Tomasz Andrukiewicz oraz wiceprezydent Koszalina Wojciech Kasprzyk.

Na pierwszy ogień pójdzie dowód osobisty i w pierwszej fazie jego wprowadzenia na pewno będziemy chcieli zbadać reakcje konsumentów na takie zaawansowane rozwiązanie które jest udogodnieniem, które jest propozycją, a nie obowiązkiem, można z tego skorzystać, bądź pozostać przy tradycyjnych dokumentach. Chcemy zobaczyć, czy sam przebieg tego procesu wyrabiania dowodów tożsamości jest dla obywateli zrozumiały, komfortowy, szybki

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska

System mDokumenty nie przewiduje przechowywania danych osobowych w samym telefonie. Nie będzie też obowiązku korzystania z mDokumentów, a każdy obywatel, aby rozpocząć użytkowanie e-dowodu będzie go musiał najpierw aktywować. 

Czytaj też: MC: Mobilny dowód osobisty w smartfonie już wkrótce. 11 maja rusza pilotażowa wersja systemu mID

Poszczególne usługi w ramach projektu mDokumenty będą uruchamiane stopniowo. W pierwszej kolejności w tej formie udostępniony zostanie dowód osobisty. W następnych etapach realizacji projektu mDokumenty obejmą także prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta, później ubezpieczenie OC. 

Z czasem mDokumenty będą mogły pełnić funkcję elektronicznej legitymacji studenckiej czy potwierdzać wykształcenie. By skorzystać z mDokumentów wystarczy podać zamiennie PESEL lub numer telefonu. Po wprowadzeniu tego numeru przez urzędnika system wysyłałby sms z hasłem na numer telefonu obywatela. Urzędnik, wpisując prawidłowe hasło, otrzymałby dostęp do danych obywatela.

Komentarze