Reklama

Polityka i prawo

Rosjanie szpiegowali Macrona na Facebooku

Fot. Kremlin.ru
Fot. Kremlin.ru

Rosyjski wywiad próbował szpiegować kampanię prezydenta Emannuela Macrona tworząc fałszywe konta na Facebooku i wchodząc z interakcję z jego współpracownikami – poinformował Reuters powołując się na informacje pochodzące of amerykańskich polityków.

Rosyjski wywiad miał utworzyć ponad 200 fałszywych kont na Facebooku w celu szpiegowania osób zaangażowanych w kampanię Macrona. W ten sposób próbowano dostać się do kręgu znajomych współpracowników francuskiego prezydenta i  ten sposób uzyskać dane osobowe na ich temat. Jest to kolejny przykład ingerencji Rosjan w prezydencką kampanią we Francji i próba wsparcia uchodzącej za prorosyjską Marine Le Pen – kandydatki Ruchu Narodowego.

W kwietniu 2017 roku, Facebook poinformował, że zamknął konta rozpowszechniające nieprawdziwe informacje, ale nie wspominał nic o próbach infiltrowania współpracowników Macrona w mediach społecznościowych. Dopiero po otrzymaniu informacji od Reutersa, amerykański gigant zdecydował się na działanie i zamknął fałszywe konta.

Czytaj też: Hakowanie i publikowanie. Cel: Emmanuel Macron [ANALIZA]

Rosja od początku zaprzecza jakimkolwiek próbom ingerencji w wybory prezydenckie we Francji jak również w Stanach Zjednoczonych.

Niewiele jest znanych przypadków wykorzystania mediów społecznościowych w takich operacjach. W 2015 roku brytyjski kontrwywiad poinformował, o próbach rekrutacji rządowych pracowników przy użyciu portalu społecznościowego LinkedIn.

Reklama

Komentarze

    Reklama