Reklama

Polityka i prawo

Rosja: FSB informuje o planowanych atakach na rosyjski system finansowy

  • Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 po wylądowaniu na platformie morskiej "Of course I still love you". Fot. SpaceX

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała w piątek, że podejmuje działania, by zapobiec planowanym na okres od 5 grudnia cyberatakom zagranicznych służb specjalnych na rosyjski system bankowy.

W oświadczeniu FSB napisano, że serwery mające posłużyć do planowanych ataków i ośrodki dowodzenia znajdują się w Holandii i należą do ukraińskiej firmy hostingowej (udostępniającej miejsce na serwerach) BlazingFast.

Według FSB celem planowanych ataków jest destabilizacja systemu finansowego Rosji. Atakom miałoby towarzyszyć rozsyłanie SMS-ów i zamieszczanie na portalach społecznościowych postów zapowiadających bliski upadek głównych rosyjskich banków i załamanie się systemu kredytowo-finansowego. FSB twierdzi, że zaatakowane miałyby zostać cele w kilkudziesięciu rosyjskich miastach.

Czytaj też: Rosja stworzy wielką zaporę sieciową?

Agencja Associated Press przypomina, że administracja prezydenta Baracka Obamy oskarżyła Rosję o serię hakerskich ataków, mających na celu ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie; Moskwa zaprzecza tym oskarżeniom.

 PAP - mini

Komentarze