Strona główna

Raport: "Wirtualny Kalifat" rośnie w siłę

Tzw. Państwo Islamskie (ISIS) jest od kilku lat rosnącym zagrożeniem dla krajów zachodnich i Stanów Zjednoczonych. Mimo nasilonych ataków na ISIS podejmowanych na lądzie, z morza i z powietrza przez koalicję pod wodzą USA i lokalne siły, walka ta nie jest łatwa. Dżihadyści są coraz silniejsi także w Internecie i rozwijają własne media, co pozwala im kompensować ponoszone straty - czytamy w raporcie Institute for the Study of War.

Mimo licznych strat poniesionych podczas działań lądowych, dżihadyści szybko się uczą i przenoszą swoje działania do internetu, prowadząc swojego rodzaju wojnę informacyjną oraz zwiększając liczbę ataków hakerskich na zachodnie kraje, zagrażając w ten sposób ich bezpieczeństwu i interesom. Problem podejścia ISIS do wojny informacyjnej opisany został w raporcie „The Virtual Caliphate: ISIS'S Information Warfare” autorstwa amerykańskich naukowców pod kierownictwem Harleen Gambhir opublikowanym przez amerykański Institute for the Study of War.

Zdaniem autorów raportu elementy wojny informacyjnej są kluczową częścią strategii Daesh. ISIS poniosło wiele klęsk, jednak wykazało się dużą zdolnością przystosowania się do wojny informacyjnej w sieci. 

Tzw. Państwo Islamskie będzie w najbliższych latach dążyć do utrzymania zdolności dostosowania swoich operacji do aktualnych wymogów wojskowych oraz do prowadzenia wojny informacyjnej. W kontynuowaniu konfliktów pomogą ISIS ośrodki sterowania w Iraku, Syrii i Afryce Północnej, gdzie dżihadyści zdążyli mocno rozwinąć swoje struktury.

Czytaj także: STRATCOM: Terroryści pokonują nas własną bronią

Internetowa kampania informacyjna ISIS wspiera wiele celów, w tym kontrolę nad terytorium, czy przymus rekrutacji. Umożliwiła ona islamskim dżihadystom przetrwanie oraz realizację międzynarodowych ataków terrorystycznych. Może ona stać się początkiem "Wirtualnego Kalifatu" – radykalnej społeczności zrzeszonej w sieci, która będzie mogła działać niezależnie od ISIS. Pojawienie się wirtualnego kalifatu to zdaniem autorów raportu zagrożenie i wyzwanie dla amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego oraz krajów sprzymierzonych w walce z terroryzmem.

W 2014 roku tzw. Państwo Islamskie założyło Al-Hayat Media Center. Materiały medialne skierowane są do odbiorców z państw zachodnich (używane są języki francuski, niemiecki, angielski). Od lipca 2014 roku Tzw. Państwo Islamskie wydaje magazyn Dabiq. Z Al-Hayat Media Center pochodzą materiały filmowe, stworzone na wysokim poziomie jakości, z zastosowaniem efektów specjalnych. Zawierają one również przekazy do ludności państw zachodnich, w których zawarte są groźby kolejnych zamachów albo nawoływanie do przystąpienia do Państwa Islamskiego i uczestnictwa w aktach terroru. Wykorzystywane są fragmenty gier komputerowych.

Materiały publikowane przez ISIS zawierają również sceny egzekucji lub sceny walki, często pokazywane są szkolenia militarne członków organizacji, jak np. kursy snajperskie. Al-Hayat Media Center tworzy także treści których zadaniem jest zastraszanie, wzbudzanie przerażenia ludności państw z którymi walczy Daesh, poprzez np. pokazywanie okrutnych morderstw. W imieniu tzw. Państwa Islamskiego filmy publikuje także al-Furat Media Foundation oraz Ajnad Media, odpowiedzialne za nagrywanie piosenek (tzw. nasheed). 5 kwietnia 2016 zostało ogłoszone powstanie grupy hakerów czyli UCC (United Cyber Caliphate), utworzonej z czterech mniejszych grup.

Komentarze