Reklama

Polityka i prawo

Raport RAND Corporation o rosyjskiej wojnie informacyjnej

  • Fot. Fabryka Broni "Łucznik"

RAND charakteryzuje rosyjską propagandę jako wykorzystanie zimnowojennych metod z użyciem nowoczesnych technologii i ostrzega, że klasyczne metody zwalczania jej mogą nie być skuteczne.

Jeden z najsłynniejszych think-thanków RAND Corporation opublikował raport poświęcony rosyjskiej wojnie informacyjnej zatytułowany „The Russian "Firehose of Falsehood”. Stwierdza, nim że od  2008 roku i rosyjskiej inwazji na Gruzję, doszło do olbrzymiej ewolucji w podejściu do propagandy. Rosja wykorzystała nowe kanały jak np. Internet do rozpowszechniania  informacji popierających aneksję Krymu oraz jej zaangażowanie w konflikty na Ukrainie i w Syrii. Dodatkowo dążyła do antagonizowania sojuszników NATO.

Model rosyjskiej propagandy charakteryzuje użycie wielu kanałów oraz bardzo duże natężenie dystrybuowanych informacji bez żadnego odniesienia się do prawdy. Wiadomości rozpowszechniane są dynamicznie i bez przerwy a część komunikatów się powtarza – czytamy w raporcie. Dodatkowo Rosjanie nie przywiązują większej wagi do spójności przekazu. Autorzy zauważają, że techniki te mogą przeczyć założeniom prowadzenia skutecznej kampanii informacyjnej polegające na przekazywaniu prawdziwych informacji i unikania sprzeczności w przekazie.  Wykorzystują oni takie metody jak perswazja bezpośrednia oraz  zaciemniania, przemilczania faktów i niewygodnych informacji oraz  wprowadzania społeczeństwa  w błąd.

Według raportu Rosja używa starych sprawdzonych metod z czasów zimnej wojny, które kłady nacisk na przekonaniu podmiotów, żeby działały w interesie Rosjan i nie zdając sobie z tego sprawy. Obecnie techniki te zostały dopasowane do współczesnego pola walki informacyjnej i wykorzystują nowe technologie takie jak Internet, media społecznościowe oraz zdecydowane zwiększenie się ilości profesjonalnego i amatorskiego dziennikarstwa.

Zdaniem analityków RANDu walka z tak skonstruowaną propagandą będzie bardzo trudna, ponieważ tradycyjne podejście może się tutaj nie sprawdzić i koniecznie będzie wykorzystywanie nowatorskich metod. Ich zdaniem bardzo ważne są działania prewencyjne, które pozwolą na przekazanie prawdziwych informacji przed rozpoczęciem kampanii propagandowej. Rekomendują również zwiększenie napływu prawdziwych, zweryfikowanych wiadomości, który pozwoli na osłabienie efektywności propagandy. Sugerują również podjęcie agresywnych działań przeciwko środkom rozpowszechniania manipulacji. Twórcy raportu uważają, że zarówno Stany Zjednoczone i NATO posiadają zdolności uniemożliwiające zdominowanie środowiska informacyjnego przez Rosję.

Link do raportu: The Russian "Firehose of Falsehood" Propaganda Model : http://www.rand.org/pubs/perspectives/PE198.html

 

Czytaj też:Rosjanie wydali nową doktrynę bezpieczeństwa informacji

Komentarze