Reklama

Armia i Służby

Raport DoD: Dynamiczny rozwój Chin w cyberprzestrzeni

Fot. US DoD / domena publiczna
Fot. US DoD / domena publiczna

Departament Obrony USA ogłosił w tym tygodniu roczne sprawozdanie dla Kongresu dotyczące rozwoju potencjału wojskowego w Chinach.  Rzuca ono nowe światło na możliwości informacyjne, cybernetyczne oraz kosmiczne, w których to dziedzinach Państwo Środka robi szybkie postępy.

Raport DoD zawiera sporo szczegółów na temat Sił Wsparcia Strategicznego Chin (China’s Strategic Support Force - SSF), utworzonych w 2015 roku. W ubiegłorocznym raporcie DoD tej organizacji wojskowej poświęcono mniej niż 30 słów, ponieważ była ona jeszcze na etapie tworzenia i organizacji.

Wymieniona wyżej organizacja jest połączeniem jednostek walki elektronicznej, cybernetyczne i kosmicznej Chińskie Armii Ludowej. W raporcie DoD napisano, że SSF może stanowić pierwszy krok chińskiej armii w opracowywaniu sił do operowania w cyberprzestrzeni, odpowiedzialnych za rozpoznanie, atak i obronę w sieci. Co istotne, autorom raportu DoD wydaje się, że PLA (Chinese People’s Liberation Army’s) zapoznała się ze strukturą amerykańskiego US Cyber ​​Command, które skonsolidowało operacje w cyberprzestrzeni.

Czytaj też: Chińskie wojsko stawia na operacje w cyberprzestrzeni

PLA wydaje się również wyraźnie rozróżniać operacje w cyberprzestrzeni w czasie pokoju w czasie wojny. Podkreśla się również konieczność obrony przestrzeni elektromagnetycznej i cyberprzestrzeni ze względu na rosnące uzależnienie Chin od gospodarki informacyjnej. Zdolności w cyberprzestrzeni mogą PLA pomóc zrozumieć tendencje wroga, zaplanować operacje bojowe i zapewnić zwycięstwa na polu bitwy.

Zdaniem autorów raportu DoD, Chiny uważają, że na razie ich możliwości w cyberprzestrzeni pozostają daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi. Aby poradzić sobie z tymi niedoskonałościami, Państwo Środka stale poprawia szkolenia i krajowe innowacje w celu osiągnięcia swoich celów w środowisku wirtualnym. Przeprowadzane są też ćwiczenia wojskowe symulujące operacje w cyberprzestrzeni.

Komentarze