Armia i Służby

Chińskie wojsko stawia na operacje w cyberprzestrzeni

Fot. Chairman of the Joint Chiefs of Staff/Flickr/ CC 2.0
Fot. Chairman of the Joint Chiefs of Staff/Flickr/ CC 2.0

Prezydent Chin Xi Jinping ogłosił restrukturyzację Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (People’s Liberation Army, PLA). Jej głównym celem jest usprawnienie wspólnych operacji i możliwości w cyberprzestrzeni. Ma to zwiększyć siłę bojową chińskiej armii.

Przebudowa opiera się na długoletnich staraniach Xi Jinpinga zmierzających do modernizacji PLA, gdzie nacisk położono na operacje w cyberprzestrzeni oraz prowadzenie działań w ramach wojny elektronicznej i informacyjnej. W nowej strukturze znajdą się 84 jednostki.

Prezydent Xi Jinping jest przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej oraz dowódcą sił zbrojnych. Wszystkie 84 nowe jednostki są na poziomie połączonych korpusów, co oznacza, że ​​dowódcy będą zajmować stanowisko generała lub admirała. Jak informuje oficjalny dziennik China Daily, członkowie oddziałów prawdopodobnie zostaną wyodrębnieni z istniejących sił wojskowych.

Czytaj też: Raport Białego Domu: Chińskie regulacje przeszkodą dla firm IT

Przy okazji zostaną wprowadzone w życie reformy Xi Jinpinga z 2015 roku, które obejmują ustanowienie wspólnej struktury dowodzenia w roku 2020 i reorganizację istniejących regionów wojskowych oraz położenie większego nacisku na szkolenie żołnierzy wsparcia.

 

Komentarze