Reklama

Strona główna

Raport Białego Domu: Chińskie regulacje przeszkodą dla firm IT

Fot. Eric Bridiers/ Wikimedia Commons / CC 2.0
Fot. Eric Bridiers/ Wikimedia Commons / CC 2.0

Raport Białego Domu o stanie handlu zagranicznego w USA (National Trade Estimate Report on Foreign Trade Barriers, w skrócie NTE) otwarcie krytykuje ograniczenia jakie wprowadziła w ostatnim czasie administracja Pekinu. Sektory, które najbardziej ucierpiały to chmura obliczeniowa, VoIP (Voice-over-Internet Protocol) czy system nadawania domen.  

W nowo wydanym raporcie dotyczącym barier dla handlu zagranicznego, amerykańscy autorzy wyraźnie zaznaczyli swoje niezadowolenia z powodu ograniczenia działania niektórych usług sieciowych w Chinach. W sekcji barier handlu cyfrowego (Barriers to Digital Trade) znalazł się akapit, potępiający postawę Pekinu wobec zagranicznych firm technologicznych.

Głównym zarzutem wobec Państwa Środka jest udział chińskich firm państwowych przy opracowaniu, zarządzaniu i monitorowaniu wszelkich rozwiązań technologicznych w kraju. Od zeszłego roku wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące swoje interesy w Chinach nie tylko muszą udostępnić władzy dostęp do serwera, gdzie przechowywane są dane o chińskich użytkownikach, ale także przekazywać dane na temat opracowywanej przez siebie technologii. Na takie ustępstwa poszedł choćby Microsoft, który stworzył dla Pekinu specjalną wersję Windows.

Czytaj też: CYBERSEC PL: Strategia Morawieckiego wesprze innowacje cyberbezpieczeństwa

Raport, krytykujący działania Chin, trudno określić przełomowym. Szczególnie, że pierwsze działania Państwa Środka mające doprowadzić do izolacji sieci krajowych od globalnego internetu rozpoczęły się w 1998 roku wraz z projektem Great Firewall. 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama