Reklama

Strona główna

Przedsiębiorcy nie ufają chmurom obliczeniowym

W ciągu najbliższych 16 miesięcy 80 proc. budżetów IT w firmach będzie przeznaczane na rozwiązania w chmurze.  Wraz z rosnącym wykorzystaniem chmury rośnie także obawa przed cyberzagrożeniami. I słusznie, bo co czwarta firma faktycznie doświadczyła utraty danych przechowywanych na takich platformach.

Obawy przed korzystaniem z chmury pokazują międzynarodowe badania. W ankiecie przeprowadzonej przez Vanson Bourne uczestniczyło 1200 pracowników działów IT, posiadających wpływ na bezpieczeństwo rozwiązań w chmurze w swoich firmach. Respondenci pochodzili z Francji, Brazylii, Kanady, Niemiec, Australii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Większość (77 proc.) uczestników badania stwierdziło, że poziom zaufania do chmury internetowej w ich organizacjach jest lepszy niż rok temu, ale tylko 13 proc. pokłada pełne zaufanie w chmurze publicznej, jeśli chodzi o ochronę danych poufnych. A to oznacza, że zwiększony poziom zaufania i bezpieczeństwa jest kluczowy dla dalszej ekspansji rozwiązań w chmurze.

Większość organizacji planuje inwestycje we wszystkie modele usług w chmurze.  Poważnym problemem jest jednak kwestia bezpieczeństwa danych tam przechowywanych. Tylko 13 proc. ankietowanych wiedziało, czy ich organizacja przechowuje w chmurze dane poufne. Więcej niż jeden na pięciu respondentów stwierdza, że główny problem z wykorzystaniem chmury publicznej to przypadki naruszenia danych. Są powody do obaw, bo wyniki wskazują także, że mniej niż jedna czwarta (23 proc.) firm faktycznie doświadczyła utraty danych lub naruszeń w ramach używanych rozwiązań w chmurze.  Co gorsza, tylko jedna trzecia (34 proc.) ankietowanych uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury.

Najważniejsze technologie wykorzystywane do zabezpieczeń przez uczestników ankiety obejmują ochronę poczty e-mail (43 proc), ochronę sieci (41 proc), program antywirusowy (38 proc), zaporę firewall (37 proc), szyfrowanie i zarządzanie kluczami (34 proc) oraz ochronę przed utratą danych (31 proc).  Eksperci tłumaczą, że dostawcy zabezpieczeń i rozwiązań w chmurze muszą zapewnić klientom odpowiednią wiedzę i narzędzia, aby utrzymać ekspansję platform chmurowych.

Źródło: Intel Security

Reklama

Komentarze

    Reklama