Reklama

Polityka i prawo

Złośliwe aplikacje fotograficzne w sklepie Android. Google reaguje

Fot. Foundry/Pixabay
Fot. Foundry/Pixabay

Jak poinformował w poniedziałek serwis Tech Radar, Google usunęło ze sklepu Androida złośliwe aplikacje fotograficzne. Do tego czasu zostały one pobrane 4 mln razy. 

Złośliwe programy wyświetlały użytkownikom reklamy blokujące cały ekran smartfona, a także przekierowywały ich na stronę wymuszającą instalację płatnego odtwarzacza filmów pornograficznych bądź wykradały zdjęcia, które były następnie przesyłane na serwery hakerów. O obecności aplikacji wykorzystywanych przez cyberprzestępców w sklepie Google Play koncern z Mountain View został powiadomiony przez firmę Trend Micro.

Specjaliści podkreślili, że aplikacje były bardzo dokładnie przygotowane i spreparowane tak, by użytkownicy nie zorientowali się co do ich prawdziwego przeznaczenia. Ponadto ukrywały swoje ikony na liście zainstalowanych programów, co utrudniało ich usunięcie. Oprogramowanie korzystało także z narzędzi, które maskowały je przed algorytmami sztucznej inteligencji odsiewającymi złośliwe programy ze sklepu Google Play. Badacze zauważyli, że żaden ze złośliwych programów nie pozwolił na odkrycie stojącego za zorganizowaną kampanią przestępczą ani na zlokalizowanie podmiotu czerpiącego zyski z wyświetlanych nielegalnych reklam.

Eksperci zwrócili szczególną uwagę na kilka programów, które obiecywały swoim użytkownikom możliwość "upiększenia" zdjęć typu selfie. Fotografie przed zastosowaniem filtrów graficznych miały być przesyłane przez osoby, które zainstalowały program, na jego serwer. Po przesłaniu zdjęcia użytkownik zamiast jego zmienionej kopii dostawał jednak obraz zawierający okienko z komunikatem proszącym o zaktualizowanie fotografii. Firma Trend Micro oceniła, że zdjęcia, które zostały przesłane na serwery aplikacji, mogą zostać wykorzystane przez hakerów m.in. do kradzieży tożsamości i w fałszywych kontach w mediach społecznościowych.

SZP/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama