Reklama

Polityka i prawo

Zakup Instagrama naruszyło zasady konkurencyjności? Facebook odpiera zarzuty

fot. freestocks.org / pexels.com
fot. freestocks.org / pexels.com

Szef Facebooka Mark Zuckerberg nie zgadza się z zarzutami, że przejęcie przez koncern serwisu Instagram naruszyło zasady konkurencyjności i powinno być zablokowane przez amerykańskie organy antymonopolowe - relacjonuje w czwartek agencja Bloomberga.

Zuckerberg powiedział w środę inwestorom, że w 2012 roku, kiedy doszło do przejęcia Instagrama, serwis ten nie był dla Facebooka konkurencją. Jego zdaniem obecna pozycja serwisu jest zasługą działań Facebooka i korzystania z jego zasobów.

Jak podaje Bloomberg tymi argumentami Zuckerberg będzie się starał przekonać Federalną Komisję Handlu (FTC), która prowadzi postępowanie przeciw Facebookowi. Koncern podejrzewany jest o złamanie przepisów antymonopolowych USA. Jednym z wątków postępowania jest kwestia, czy zakup Instagrama nie był w rzeczywistości eliminacją rosnącej w siłę konkurencji na rynku mediów społecznościowych.

Niektórzy uważają, że zakup serwisu, który ma obecnie 1 mld aktywnych miesięcznych użytkowników, nie powinien otrzymać zgody amerykańskiego urzędu antymonopolowego. Ich zdaniem Instagram na tamtym etapie stanowił poważne zagrożenie dla serwisu Zuckerberga.

W lutym 2013 roku Instagram osiągnął 100 mln użytkowników.

Facebook, który ma blisko 2,5 mld użytkowników, jest obecnie uważnie obserwowany przez ustawodawców i organów kontroli na całym świecie w związku z serią skandali dotyczących prywatności oraz oskarżeniami o wykorzystywanie przewagi rynkowej do ograniczania konkurencji.

Amerykański resort sprawiedliwości, Federalna Komisja Handlu (FTC) i Komisja Sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA prowadzą obecnie śledztwa antymonopolowe dotyczące dużych koncernów technologicznych, w tym Facebooka. Ponadto we wrześniu ośmioro stanowych prokuratorów generalnych (w tym reprezentant DC) pod przewodnictwem związanej z Demokratami przedstawicielki Nowego Jorku Letitii James zapoczątkowało odrębne dochodzenie antymonopolowe względem firmy zarządzanej przez Marka Zuckerberga. 

Źródło:PAP

Komentarze