Polityka i prawo
Zakaz korzystania z internetu za krytykę władzy w Wietnamie?
Przywykliśmy do informacji o tym, że treści krytyczne wobec władzy w krajach rządzonych autorytarnie są usuwane. Wietnam chce jednak iść o krok dalej i osoby krytyczne wobec reżimu pozbawiać dostępu do internetu.
Rząd w Wietnamie opracował właśnie wstępną wersję regulacji, które mogą już wkrótce zacząć obowiązywać dostawców usług łączności z internetem.
Ich głównym celem jest wzmocnienie obowiązującej w kraju cenzury - ale w sposób, którego do tej pory nie obserwowaliśmy często. Regulacje mogą nawet okazać się działaniem bezprecedensowym.
Internet? Nie dla krytyków władzy
Proponowane rozwiązania sprowadzają się do blokady dostępu do internetu dla osób, które wcześniej zamieszczały w sieci treści uznane za nielegalne.
Oznacza to w skrócie praktyczny zakaz korzystania z sieci dla dysydentów politycznych, krytyków władzy i aktywistów działających na rzecz demokratyzacji Wietnamu, a także wszystkich, którzy np. podzielą się w sieci materiałami ze stron zakazanych w kraju - a tych jest, jak przypomina agencja Nikkei , ponad tysiąc. Na czarnej liście stron, które są w Wietnamie zablokowane, znajduje się m.in. serwis BBC.
Cenzura za zgodą Zachodu
Wietnam to kraj, który skutecznie zmusił zachodnie firmy technologiczne takie jak TikTok, czy Facebook , do stosowania się do obowiązujących wewnątrz państwa reguł. W praktyce, brak zgody na cenzurę w Wietnamie, przekładałby się dla tych firm na konieczność opuszczenia rynku - a ten jest całkiem spory, bo żyje tam ok. 100 mln ludzi.
Użytkownicy internetu są tam w dużej mierze odcięci od globalnej sieci - ale w Wietnamie nie ma blokady na wzór Wielkiego Chińskiego Firewalla w rozumieniu technologicznym. Są po prostu skutecznie egzekwowane nakazy i zakazy władz.
Nikkei pisze, że wejście w życie nowych regulacji podwyższy koszty działalności firm świadczących usługi dostępu do sieci w Wietnamie. Jednak, przepisy dotkną nie tylko ich - bo zgodność będą musiały wykazać także firmy operujące centrami przetwarzania danych, które nowe prawo zobowiąże do blokowania klientów naruszających zasady przez np. utrzymywanie na serwerach "informacji naruszających prawo".
Co blokuje Wietnam?
Według organizacji Open Observatory of Network Interference zajmującej się śledzeniem działań cenzorskich w sieci na całym świecie. 33 proc. witryn blokowanych w Wietnamie dotyczy polityki, 27 proc. to strony z informacjami, 15 proc. zaś - te dotyczące praw człowieka.
Blokowanie treści w Wietnamie odbywa się na poziomie operatora usług dostępu do sieci.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].