Reklama

Polityka i prawo

Wykryto 74 grupy cyberprzestępcze na Facebooku. Ogromna liczba członków

Fot. Book Catalog/flickr
Fot. Book Catalog/flickr

Jak informuje serwis Ars Technica, specjaliści Cisco Talos wykryli na Facebooku 74 grupy cyberprzestępcze, które skupiały wokół siebie łącznie 385 tys. członków. W ich ramach użytkownicy oferowali swoje usługi m.in. z zakresu rozsiewania spamu.

Na forach dyskusyjnych tych grup na Facebooku można było również zamówić kampanie phishingowe, kupić bądź sprzedać skradzione dane finansowe z kart płatniczych, a także dane ze zhakowanych kont użytkowników w różnych usługach cyfrowych - podaje serwis. Wśród usług dostępnych za pośrednictwem tych grup znalazły się również oferty sprzedaży podrobionych dokumentów tożsamości.

Według specjalistów z Cisco grupy są łatwe do znalezienia dla każdego użytkownika Facebooka. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę serwisu słowa kluczowe takie jak "spam" czy "CVV" (nazwa krótkiego kodu do uwierzytelniania transakcji z kart płatniczych) - twierdzą, dodając, że algorytmy Facebooka samodzielnie będą proponować użytkownikom grupy o podobnej tematyce.

Ars Technica z kolei zauważa, że serwis Marka Zuckerberga nie usunął tych grup - w moderacji tego typu treści musi zatem opierać się na zgłoszeniach napływających od użytkowników, którzy mogą sygnalizować administracji Facebooka znalezienie nielegalnych bądź niewłaściwych treści, które mogą prowadzić do nadużyć.

Specjaliści z Cisco próbowali zgłosić łamanie regulaminu Facebooka przez te grupy, korzystając z dostępnych na platformie funkcjonalności. Niektóre z nich usunięto, inne natomiast pozostawiono, a wykasowano jedynie niektóre zawarte w nich treści - podaje Ars Technica. Ostatecznie firma Cisco zdecydowała się bezpośrednio skontaktować z działem ds. cyberbezpieczeństwa Facebooka, który podjął decyzję o usunięciu grup wykrytych przez badaczy. Ci zwrócili jednak uwagę, iż nie minęło wiele czasu, a kolejne grupy tego rodzaju zaczęły pojawiać się w tym serwisie społecznościowym. Facebook obecnie współpracuje z Cisco nad rozwiązaniem problemu - poinformował zespół Talos.

Specjaliści podkreślili też, iż posiadają wiele dowodów na wykorzystanie sprzedawany w tych grupach usług do dokonywanych w sieci przestępstw.

Facebook odnosząc się do sprawy poinformował, że "grupy naruszały zasady korzystania z serwisu dotyczące spamu oraz nadużyć finansowych i zostały przez nas usunięte. Zdajemy sobie sprawę z konieczności zachowania większej uważności, a na walkę z tego rodzaju nadużyciami przeznaczamy znaczące środki".

SZP/PAP

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama