Reklama

Polityka i prawo

Wielka Brytania vs. Big Techy. Nowe prawo uderzy w firmy technologiczne

Autor. Fot. Sue Thompson/Flickr/CC BY-ND 2.0

Brytyjczycy planują wprowadzić prawo, które bezpośrednio uderzy w Big Techy. Dotychczasowe próby lobbingu największych firm technologicznych nie przyniosły pożądanego przez nie skutku.

Reklama

We wtorek brytyjski rząd przedstawi projekt ustawy o rynkach cyfrowych, konkurencji i konsumentach oraz nada nowe uprawnienia oddziałowi Urzędu ds. Konkurencji i Rynków, tworząc Jednostkę ds. Rynków Cyfrowych (DMU) – informuje Politico. Wspomniane organy regulacyjne mają otrzymać większe możliwości powstrzymania największych firm dominujących na rynku cyfrowym.

Reklama

Po wprowadzeniu zapowiadanych zmian Big Techy będą mogły być uznane przez DMU za posiadające „strategiczny status rynkowy", a nowe prawo ma im utrudniać wykorzystywanie siły rynkowej do osłabiania konkurencji.

Jak stwierdził Paul Scully, minister ds. technologii i gospodarki cyfrowej, ustawa ma „otworzyć nowe możliwości dla wszystkich firm, niezależnie od tego, czy są małe czy duże, przy jednoczesnym wzmacnianiu pozycji konsumentów".

Reklama

Nowa jednostka ma otrzymać uprawnienia, które pozwolą jej na karanie gigantów technologicznych grzywną wynoszącą nawet 10 procent ich globalnego obrotu.

Czytaj też

Mało skuteczny lobbing

Opisywana sprawa rozgrzewa część brytyjskiej opinii publicznej od jakiegoś czasu. Już na początku kwietnia Politico informowało o tym pomyśle, ale wtedy wydawało się, że rządzący Big Techami będą w stanie znacząco wpłynąć na treść ustawy i ostateczne złagodzenie jej przepisów. Jednym z pomysłów gigantów technologicznych była chęć wprowadzenia instytucji „odwołania merytorycznego". Pomysł został odrzucony.

Do finalizacji powstania jednostki jest jeszcze daleka droga, ale determinacja brytyjskich władz pokazuje, że ustawa ostatecznie wejdzie w życie, a próby wpływania na ustawodawcę przez największe firmy technologiczne, prawdopodobnie, zakończy się fiaskiem.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama