Reklama

Polityka i prawo

Wielka Brytania: aplikacja poświęcona COVID-19 podstawą represji dla personelu medycznego?

Fot. traveljunction/Flickr
Fot. traveljunction/Flickr

Uruchomiona przez rząd Wielkiej Brytanii aplikacja miała na celu umożliwić pracownikom medycznym komunikację oraz wymianę informacji odnośnie pandemii. Nowe rozwiązanie wywołało jednak sporo kontrowersji - brytyjski rząd zachęca do instalacji aplikacji natomiast eksperci stanowczo odradzają.

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock podjął decyzję o uruchomieniu aplikacji mobilnej dla 1,5 miliona osób zaangażowanych w walkę z koronawirusem, która miała dostarczać najnowszych informacji na temat prowadzonej polityki oraz porad związanych z pandemią COVID-19 – informuje The Guardian.

„Aplikacja Care Workforce ma pomóc pracownikom pierwszej linii opieki - od dostarczania najnowszych wiadomości i wskazówek, aż po dzielenie się historiami, z których można czerpać inspirację w trudnych czasach” – czytamy w oficjalnym komunikacie, zamieszczonym na rządowej stronie poświęconej COVID-19.

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa doradzają jednak użytkownikom, aby unikali korzystania z aplikacji, ponieważ zawiera ona funkcję czatu internetowego, która jest „niepewna” i daje podmiotom trzecim dostęp do prywatnych wiadomości.

Rehana Azam, sekretarz brytyjskiego związku zawodowego (GMB), podkreśliła, że aplikacja naraziła wielu pracowników opieki na incydent, w tym ujawnienie danych i korespondencji. Równocześnie wezwała ich do zaprzestania z jej korzystania. „Ujawnienie danych osobowych użytkowników za pomocą aplikacji jest rażącym naruszeniem” – powiedziała przedstawicielka GMB, cytowana przez The Guardian.

Jak tłumaczy, pracownicy służby zdrowia obawiają się również podnoszenia niektórych kwestii, w tym między innymi braków środków ochronnych, ponieważ gdyby taka krytyka dotarła do pracodawcy mogli by otrzymać naganę lub zostać zwolnieni. „Teraz rząd wprowadza aplikację, dzięki której dane może zobaczyć każdy. Pracodawcy mogą jej dość łatwo używać do szpiegowania pracowników, kontrolowania ich wypowiedzi i potencjalnego karania” – tłumaczy Rehana Azam. Według sekretarz GMB to właśnie Matt Hancock jest winny zaistniałej sytuacji.

Podczas premiery aplikacji w marcu minister zdrowia wezwał wszystkich pracowników opieki do pobrania i zainstalowania aplikacji – przypomina The Guardian. „Uruchomiliśmy nową aplikację specjalnie dla pracowników opieki, aby upewnić się, że mają oni najbardziej aktualne wytyczne, aby zapewnić im bezpieczeństwo, w kontakcie ze swoimi kolegami z całego kraju” – stwierdził wówczas Matt Hancock.

Aby się zarejestrować w aplikacji, użytkownicy muszą podać swoje imię i nazwisko, adres e-mail i region oraz kod pocztowy swojego pracodawcy. Po uzyskaniu dostępu wysyłana jest wiadomość na skrzynkę elektroniczną, która informuje pracowników między innymi o tym, kto został przetestowany pod kątem COVID-19.

Brytyjski rząd poinformował, że aplikacja została opracowana przez NHSX, ale jej podstawą jest system obsługiwany przez prywatną firmę Hive Learning Limited.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wielkiej Brytanii zaznaczył, że żadne dane osobowe z aplikacji Care Workforce nie mogą być wykorzystywane do dystrybucji informacji marketingowych od organizacji prywatnych. Dodał, że funkcja komunikacji jest anonimowa, a zamieszczane w ramach aplikacji komentarze są dostępne dla wszystkich użytkowników, którzy zarejestrują się jako członkowie personelu opieki społecznej.

Komentarze