Polityka i prawo
Warszawa z siecią 5G już w przyszłym roku?
Decyzja w sprawie miasta, w którym w przyszłym roku zacznie funkcjonować 5G będzie uzależniona od zwycięzców aukcji częstotliwości z pasma 3,6 GHz. Prawdopodobnie będzie to Warszawa - uważa minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Minister zapytany w Radiu dla Ciebie (RDC), które z polskich miast w 2020 roku ma największą szansę być objętym siecią 5G i czy będzie to Warszawa, odpowiedział, że to bardzo pradopodobne. "Osobiście tak bym obstawiał, że to będzie Warszawa z powodów przede wszystkim rynkowych" - wyjaśnił szef resortu cyfryzacji.
Minister wskazał, że stolica jest największym miastem i rynkiem, a także mieszkają tu najzamożniejsi mieszkańcy, co ma znaczenie w pierwszej fazie wdrażania nowych technologii, gdyż urządzenia z niej korzystające są po prostu droższe.
"Decyzja, jakie będzie to miasto będzie zależała od tych podmiotów, które wygrają w aukcji (...) każdy z potencjalnych zwycięzców będzie miał zobowiązanie do tego, żeby w przyszłym roku uruchomić w jednym mieście tę sieć" - dodał Marek Zagórski.
W poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz. Konsultacje potrwają do 10 stycznia 2020 roku. Projekt dokumentacji aukcyjnej zakłada, że cena wywoławcza każdego pasma będzie wynosiła po 450 mln zł. W wyniku aukcji każdy uczestnik może uzyskać jedną rezerwację częstotliwości.
Z projektu dokumentacji aukcyjnej wynika, że przedmiotem aukcji mają być cztery rezerwacje obejmujące obszar całego kraju z pasma 3,48-3,8 GHz o łącznej szerokości 80 MHz każda. Każda rezerwacja będzie uprawniała do wykorzystywania częstotliwości do maja 2035 roku. Rezerwacje będą przeznaczone do świadczenia usług telekomunikacyjnych. Aukcja ma zostać przeprowadzona w dwóch etapach.
Częstotliwości z pasma 3,6 GHz umożliwiają budowę sieci telekomunikacyjnej w nowej technologii 5G. Sieć 5G to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój Internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.
W połowie listopada minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował w rozmowie z PAP, że według szacunków resortu z aukcji częstotliwości dla sieci 5G w 2020 roku do budżetu może wpłynąć nawet 4-5 mld zł.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany