Reklama

Polityka i prawo

W Niemczech działa bank, który pozwala na transfery gotówkowe w bitcoinach

Fot. typographyimages/Pixabay
Fot. typographyimages/Pixabay

W Niemczech działa bank o nazwie Bitbond, który pozwala na transfery gotówkowe w bitcoinach celem minimalizacji kosztów transakcji narzucanych przez międzynarodowy system Swift. Jego założycielem jest Radoslav Albrecht - poinformowała agencja Reutera.

Zdaniem założyciela banku Bitbond, "tradycyjne przekazy pieniężne są stosunkowo kosztowne ze względu na prowizje przy wymianie walut, zazwyczaj zabierają również dużo czasu - nawet do kilku dni". Jak twierdzi Albrecht, w jego banku "przekazy nie są uzależnione od miejsca, w którym znajdują się klienci. Pieniądze przesyłane są przez internet i wszystko odbywa się bardzo szybko, z zachowaniem niskich kosztów".

Środki klientów banku Bitbond na kilka chwil zamieniane są na cyfrowe tokeny kryptowalutowe, następnie zaś wymieniane na walutę kraju, w którym znajduje się odbiorca transferu.

Bitcoin już wcześniej był wykorzystywany przez instytucje finansowe jako waluta, w której udzielane są pożyczki, nigdy przedtem jednak nie służył jako środek do realizacji międzynarodowych przekazów pieniężnych.

Albrecht początkowo w ramach swojej działalności udostępniał jedynie pojedynczą usługę, która pozwalała na przekazywanie funduszy pomiędzy poszczególnymi osobami. Uruchomił ją w 2013 roku. Obecnie jego biuro zatrudnia 24 osoby z 12 krajów, a kwota obrotu środkami klientów w każdym miesiącu plasuje się na wysokości około miliona dolarów.

Większość klientów banku Bitbond to mali przedsiębiorcy, a także osoby wykonujące wolne zawody. Przekazywane przez nich kwoty są zdaniem właściciela Bitbond "relatywnie małe i nie przekraczają 50 tys. dolarów".

Bitbond otrzymał licencję operacyjną banku w 2016 roku. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama