Reklama

Polityka i prawo

Von der Leyen: UE musi wzmocnić walkę z fake newsami w kontekście pandemii koronawirusa

fot. European Parliament / Flickr / CC BY 2.0
fot. European Parliament / Flickr / CC BY 2.0

UE musi wzmocnić walkę z fake newsami w kontekście pandemii koronawirusa, gdyż zagrażają one bezpieczeństwu naszych obywateli – poinformowała w czwartek na konferencji w Brukseli  Ursula Von der Leyen. Szefowa KE zapowiedziała przyspieszenie prac Unii w tym zakresie. 

Von der Leyen wzięła udział w czwartek w "wideoszczycie" unijnych liderów. Była pytana m.in. o to, jak UE powinna sobie radzić z rosnącą falą fake newsów w UE dot. epidemii koronawirusa.

Odpowiedziała, że wspólnota musi zintensyfikować walkę z dezinformacja, systematycznie wyłapywać fake newsy i je demaskować. Jej zdaniem ten problem sam nie zniknie.

"Myślę, ze musimy w tej kwestii przyspieszyć prace. Uważam, że w strukturach KE, na polu cyberbezpieczeństwa, walka z fake newsami musi zostać wzmocniona – powiedziała.

Komisja Europejska poinformowała w połowie marca, że wraz z początkiem rozprzestrzeniania się koronawirusa w UE obserwuje narastającą falę dezinformacji i propagandy na ten temat.

"Zauważyliśmy, że nastąpił wzrost takich działań spoza UE, wśród innych (krajów - PAP), szczególnie z Rosji lub z ośrodków, które działają w oparciu o Rosję, bądź są połączone w inny sposób ze źródłami prokremlowskimi" - powiedział wówczas na konferencji rzecznik KE Peter Stano.

W ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych została powołana grupa zadaniowa East StratCom, która na co dzień zajmuje się monitorowaniem działań dezinformacyjnych Rosji.

Z dokumentów Komisji Europejskiej wynika, że rosyjskie media zorganizowały "szeroką kampanię dezinformacyjną" przeciwko Zachodowi, aby w związku z pandemią kronawirusa wywołać panikę i nieufność do rządów krajów członkowskich i samej Unii Europejskiej, jako niezdolnej do zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom.

Źródło:PAP

Komentarze