Reklama

Polityka i prawo

Uważaj na swoje dane podczas wakacji. Garść porad bezpieczeństwa od UODO

Fot. Danila Giancipoli / pexels
Fot. Danila Giancipoli / pexels

Wakacje to dla większości z nas czas zasłużonego odpoczynku i relaksu. Jest jednak mała grupa osób - cyberprzestępców, która chce ten okres wykorzystać do zarobku i kradzież dóbr materialnych. UODO radzi jak się zabezpieczyć przed cyberprzestępcami i spędzić wakacyjny czas nie martwiąc się o bezpieczeństwo swoich danych.

Nigdy, ale to nigdy nie zostawiaj dokumentu tożsamości w zastaw

UODO przypomina, że nikt nie może od nas wymagać żebyśmy zastawiali dokument tożsamości w zastaw za wypożyczony sprzęt. Dokumenty takie jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy są wydawane w celach ściśle określonych przepisami prawa i zawierają wskazany w nich katalog danych osobowych, który jest szerszy niż ten, jaki można uznać za niezbędny do realizacji określonego celu. UODO przypomina jednak, że np. przewoźnik może nas poprosić o pokazanie dokumentu tożsamości w celu identyfikacji pasażera, a konduktor w wyjątkowych okolicznościach nawet zachować nasz dowód, jeżeli ma uzasadnione podejrzenia, że dokument może być sfałszowany.

Nie dla kserokopii

Absolutnie nie zgadzajmy się na zrobienie kserokopii dokumentu tożsamości. Sporządzenie takiej kopii jest jedynie legalne, kiedy wynika to wprost z przepisów rangi ustawy. UODO rekomenduje żeby nie zgadzać się na zrobienie kserokopii nawet wtedy gdy przedsiębiorca tłumaczy, że jest to wymagane do dochodzenia ewentualnych roszczeń. W takich wypadkach wystarczy podanie imienia, nazwiska oraz numeru PESEL. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku hotelowej recepcji. Recepcjonista ma jedynie prawo wglądu w nasz dowód osobisty, ale nie może go zatrzymać ani kopiować.

Nie publikuj zdjęć z wakacji, podczas swojej nieobecności w domu

Ludzie uwielbiają chwalić się zdjęciami miejsc, które odwiedzili w trakcie wakacji, publikując je na Instagramie i Facebooku. Niestety robienie tego w czasie kiedy przebywamy na urlopie jest sygnałem wysłanym do przestępców - "nie ma nas w domu, macie wolną rękę". UODO radzi, aby zdjęcia udostępniać po powrocie z urlopu oraz nadać im odpowiedni status "tylko dla znajomych" w mediach społecznościowych.

Nie ujawniaj swojej lokalizacji w mediach społecznościowych

Sceneria zdjęć niejednokrotnie może zdradzić gdzie jesteśmy. Obecne aparaty cyfrowe i smartfony wyposażone są w funkcję geotagowania, dzięki której we właściwościach zdjęcia zapisywane są informacje o lokalizacji geograficznej aparatu. Na jej podstawie można ustalić dokładne położenie miejsca, w którym zdjęcie zostało wykonane. Media społecznościowe mają również funkcję ujawniania miejsca np. restauracji czy lotniska, w którym przebywamy. UODO ostrzega żeby korzystać z tej opcji z rozwagą. Przypomina również, że użytkownik ma możliwość usunięcia danych GPS, które określają lokalizację zrobionego zdjęcia.

Na urządzeniu korzystaj ze swojego połączenia z Internetem

UODO radzi, że korzystając z publicznej sieci Wi-Fi należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo łącza. Rekomenduje się wyłączenie opcji automatycznego łączenia do sieci publicznych, a kiedy już to robimy to sprawdzamy z czym faktycznie się łączymy. UODO rekomenduje również używanie VPN, który stanowi bardzo ważne zabezpieczenie przed atakami hakerskimi.

Antywirus to podstawa 

Oprogramowanie antywirusowe chroniące urządzenia końcowe przed wirusami, ransomware i oprogramowanie szpiegowskim do elementarz bezpieczeństwa, w szczególności w erze dokonywania płatności za pomocą urządzeń mobilnych.

Uwaga na udostępnianie sprzętu nieznajomym

Ktoś chce pożyczyć na chwilę Twój telefon, bo jego się rozładował? Pomimo, że staramy się być pomocni to jednak UODO radzi, aby tego nie robić. Telefon to nasze centrum dowodzenia, zbiór wrażliwych informacji, którego utrata będzie bardzo bolesna. Jeśli faktycznie chcemy komuś pomóc to najlepiej  poprosić o numer telefonu osoby z którą dana osoba chce się skontaktować i wysłać wiadomość.

Zapobieganie przed wszystkim

Konieczne jest zabezpieczenie się na wypadek kradzieży lub zagubienia telefonu. UODO przypomina o blokadzie ekranu, włączeniu opcji lokalizującej urządzenie oraz umożliwieniu zdalnego usuwania zawartości telefonu. UODO podkreśla również wagę regularnego sporządzania kopii bezpieczeństwa, co pozwoli na szybkie odzyskanie danych w przypadku awarii lub kradzieży smartfona.

Reklama

Komentarze

    Reklama