Reklama

Polityka i prawo

Usługi chmurowe z certyfikatem. ENISA zabiera się do pracy

fot. geralt / pixabay
fot. geralt / pixabay

Komisja Europejska „zabiera się” za usługi chmurowe i zleca opracowanie projektu certyfikacji usług tego typu. Celem przyświecającym nowemu rozwiązaniu poprawa bezpieczeństwa biznesu i administracji publicznej oraz w długoterminowej perspektywie wzrost PKB.

Komisja Europejska zwróciła się do ENISA o przygotowanie projektu certyfikacji bezpieczeństwa usług chmurowych z uwzględnieniem już dotychczasowych standardów. Jak podkreśla ENISA w komunikacie prasowym, usługi w chmurze są obecnie bardzo ważnymi usługami zarówno dla biznesu jak i administracji publicznej. 

Jednolita europejska certyfikacja chmurowa, zdaniem ENISY odpowiedzialnej za opracowanie nowych wymagań co do tego typu usług, będzie mieć kluczowe znaczenie dla umożliwienia swobodnego przepływu danych nieosobowych a przez to umożliwione zostanie nieograniczony przepływ danych przez granice i systemy informacyjne w UE.

Jak podkreśla unijna agencja, certyfikacja ma zapewnić zaufanie i pewność co do prawa z zakresu bezpieczeństwa przetwarzania danych w kontekście transgranicznych operacji wykonywanych na danych. Ma również przyczynić się w długoterminowej perspektywie do wzrostu PKB unijnym gospodarkom.

Za opracowanie projektu odpowiedzialna będzie grupa robocza do której nabór zostanie ogłoszony już niebawem za pośrednictwem strony ENISY. 

Działanie odbywa się na podstawie art. 48 ust. 2 unijnego rozporządzenia znanego jako EU Cybersecurity Act (akt o cyberbezpieczeństwie).

Reklama

Komentarze

    Reklama