Reklama

Polityka i prawo

USA "głęboko rozczarowane" wyrokiem TSUE

fot. openDemocracy / Flickr / CC BY-SA 2.0
fot. openDemocracy / Flickr / CC BY-SA 2.0

USA wyrażają głębokie rozczarowanie wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, który wydaje się unieważniać kluczowy mechanizm umożliwiający przesyłanie danych między USA a Europą - napisał w czwartek w komunikacie minister handlu Wilbur Ross.

Władze amerykańskie będą dokładnie badały wyrok, aby zrozumieć jego wszystkie praktyczne konsekwencje, a także kontynuowały współpracę z Komisją Europejską i Europejską Radą Ochrony Danych przy wyjaśnianiu tej sprawy - czytamy w oświadczeniu.

Przesyłanie danych ma istotne znaczenie nie tylko dla technologicznych gigantów, ale także dla wszystkich firm w każdej branży - podkreśla Ross. Minister handlu wyraża również nadzieję, że uda się ograniczyć potencjalne negatywne efekty tej decyzji dla wartych 7,1 bln dolarów transatlantyckich stosunków gospodarczych.

W komunikacie podano też, że władze USA aktywnie uczestniczyły w toczonym przed TSUE postępowaniu, starając się przedstawić sądowi gwarancje prawne chroniące prywatność danych w tym kraju przed przekazaniem ich służbom bezpieczeństwa, które - zdaniem ministerstwa handlu - są zgodne, a w większości przypadków nawet przewyższają standardy przyjmowane przez państwa europejskie.

W czwartek TSUE orzekł nieważność tzw. Tarczy Prywatności - mechanizmu, który ma chronić dane przesyłane przez podmioty z UE certyfikowanym przedsiębiorcom z USA.

Wyrok jest efektem skargi złożonej przez aktywistę walczącego o prawo do zachowania prywatności w sieci i obaw, że wielkie koncerny technologiczne przesyłają do USA dane swoich europejskich klientów, które mogą tam być następnie przekazywane tamtejszym władzom.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama