Reklama

Polityka i prawo

USA: Czy konkurs na projekt JEDI naruszył prawo?

fot. DZackCulver/Pixabay/Domena publiczna
fot. DZackCulver/Pixabay/Domena publiczna

Demokraci z komisji ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów przegłosowali republikańską propozycję wzywającą Pentagon do ujawnienia Kongresowi informacji dotyczących anulowanego kontraktu na usługi chmurowe, który miał mieć wartość 10 mld dolarów. W tle rywalizacja Amazona i Microsoftu.

W lipcu pojawiły się doniesienia o korespondencji mailowej, z której wynikało, że obecny doradca Pentagonu, jeszcze jako konsultant Amazona, próbował umówić Jeffa Bezosa na spotkanie z Jimem Mattisem, ówczesnym sekretarzem obrony. Takie informacje miały wynikać z korespondencji mailowej. Wywołało to falę dyskusji – pisze Defense News. 

Projekt „JEDI”

Warto przypomnieć, że w na początku 2020 roku Amazon wniósł pozew o to, czy konkurs na chmurę obliczeniową dla Pentagonu w 2019 roku w legalny sposób wyłonił zwycięzcę, którym był Microsoft.

W kwietniu tego roku inspektor generalny Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych rozwiał wszelkie wątpliwości, stwierdzając w specjalnym raporcie, że konkurs nie naruszał żadnych przepisów.

Następnie w lipcu ogłoszono anulowanie projektu JEDI z uwagi na to, że nie będzie on spełniał swoich potrzeb wobec zmieniających się wymagań. Zapowiedziano wówczas, że najlepszymi kandydatami do pracy nad nową usługą dla amerykańskiego wojska pozostają Amazon i Microsoft, o czym pisaliśmy na naszym portalu.

Dyskusja o „JEDI”

W środę odbyły się obrady dotyczące pracy nad National Defense Authorization Act w komisji ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów, podczas których republikanin Jim Banks zakwestionował decyzję inspektora generalnego uznając, że wiadomości mailowe zawarte w raporcie zostały zmanipulowane – informuje Defense News.

„Od początku historii projektu JEDI pojawiały się zarzuty korupcyjne, a ostatnio poddano krytyce nawet raport inspektora generalnego Departamentu Obrony” – argumentował Jim Banks.

Doszło do debaty, w której Republikanie próbowali bronić Amazona i wnioskowali o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Z kolei kontrargument Demokratów opierał się na tym, że sprawdzanie raportu i badanie sprawy raz jeszcze opóźniłoby trwające pracę nad nowym programem dla Pentagonu.

Odbyło się głosowanie, które miało być odpowiedzią na dyskusję wobec legalności działań związanych z projektem JEDI. Ostatecznie jednak przegłosowano sprawę 28-30 na korzyść Demokratów.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

imageFot. Reklama

Komentarze