Reklama

Polityka i prawo

USA: 10 mln dol. za informacje o Rosjaninie

ransomware Rosjanin
Wizerunek Michaiła Pawłowicza Matwiejewa udostępniony przez FBI.
Fot. Christiaan Colen/Wikimedia Commons/CC 2.0 / FBI / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Stany Zjednoczone chcą pociągnąć do odpowiedzialności Rosjanina, który miał brać aktywny udział w kampaniach ransomware, prowadzonych nie tylko w USA, ale na całym świecie. Wyznaczono nagrodę w wysokości nawet 10 mln dol.  

Departament Sprawiedliwości USA (DoJ) wydał dwa akty oskarżenia przeciwko obywatelowi Rosji Michaiłowi Pawłowiczowi Matwiejewowi. Amerykanie wskazują, że mężczyzna wykorzystał trzy warianty oprogramowania ransomware w celu zainfekowania wielu podmiotów w Stanach Zjednoczonych i nie tylko, w tym m.in. organów ścigania w Waszyngtonie i New Jersey.

Czytaj też

Zgodnie z aktem oskarżenia, od co najmniej 2020 r. Rosjanin miał brać udział w trzech kampaniach, w ramach których użyto LockBit, Babuk i Hive . Wrogie działania rzekomo wymierzone były w tysiące ofiar w USA i na całym świecie. Przykładową operacją może być zainfekowanie organów ścigania w stanie New Jersey przy użyciu LockBit. Miało to miejsce pod koniec czerwca 2020 r.

„Łączna kwota okupów, które mieli zażądać sprawcy  (...) wynosi 400 mln dol." – wskazuje w oficjalnym komunikacie do sprawy Departament Sprawiedliwości USA. Amerykanie wyznaczyli nagrodę do 10 mln dol. za informacje, które pozwolą „aresztować i/lub skazać" Rosjanina.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze