Reklama

Biznes i Finanse

Atak na morele.net

Fot. Geralt/Pixabay
Fot. Geralt/Pixabay

Sklep internetowy morele.net informuje, że doszło do nieuprawnionego dostępu do danych osobowych klientów: adresu e-mail, numeru telefonu, imienia i nazwiska (jeśli zostało podane) oraz hasła w postaci zaszyfrowanego ciągu znaków (hash). Dostęp miał zostać wykryty i zablokowany.

Nieuprawniony dostęp nie dotyczył informacji o kartach płatniczych, loginów do banków czy informacji podawanych we wnioskach ratalnych. Grupa Morele nie gromadzi tych danych (dane podawane na naszej stronie są gromadzone w bazach operatora płatności i banku).

 Jakie są zagrożenia?

Dane osobowe mogą być wykorzystywane do prób wyłudzeń m.in. za pośrednictwem fałszywych wiadomości sms lub dostarczania na adres e-mail informacji (w tym m.in. handlowych), na które nie wyrażono zgody. Istnieje również ryzyko rozkodowania hasła.

Grupa Morele radzi: 

  • zmienić hasło do konta Grupy Morele. Ponadto, jeśli takie samo hasło było używane w innych miejscach w Internecie - również rekomendowane jest jego zmiana w tych miejscach.
  • nie odpowiadanie na wiadomości email i smsy wysyłane przez spamerów. Zaleca się najwyższą ostrożność zwłaszcza gdy takie wiadomości dotyczą płatności. Grupa Morele informuje, że nigdy nie przekierowuje na strony płatności bezpośrednio z e-maili oraz SMSów.

Sklep internetowy wdrożył w trybie natychmiastowym nowe procedury i środki bezpieczeństwa, które uniemożliwiły dokonania ponownego nieuprawnionego dostępu do danych osobowych.

Zawiadomiono również o nieuprawnionym uzyskaniu dostępu do danych Urząd Ochrony Danych Osobowych i złożono zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Komentarze