Reklama

Polityka i prawo

Trump stawia na sztuczną inteligencję i komputery kwantowe

fot. tpsdave / pixabay
fot. tpsdave / pixabay

Prezydent USA Donald Trump chce podwoić wydatki na rozwój sztucznej inteligencji i technologii komputerów kwantowych, jednocześnie planując zmniejszenie całkowitej kwoty przeznaczanej na badania i rozwój. W ciągu 2 lat budżet na te cele miałby wynieść rocznie odpowiednio 2 mld USD i 860 mln USD - informuje dziennik „Wall Street Journal”.

Budżet proponuje także wydatek kwoty 50 mln dolarów na rozwój inicjatyw przygotowujących do pracy oraz edukacyjnych w branży technologii sztucznej inteligencji i komputerów kwantowych.

Wydatki z proponowanego na 2021 rok, wartego 4,8 biliona USD budżetu federalnego mają być przeznaczone na finansowanie badań i rozwoju technologii poza sektorem obronności, a administracja w Białym Domu uzasadnia je przede wszystkim nasilającą się globalną konkurencją na polu tych dziedzin - podaje "WSJ". Jednocześnie dziennik podkreśla, że ustalenia budżetowe prezydenckiej administracji nie są wiążące, a stanowią jedynie sygnał dla Kongresu komunikujący obszary ważne dla Białego Domu w nadchodzących negocjacjach.

Zwiększenie nakładów na rozwój AI oraz technologii komputerów kwantowych proponowane jest przy jednoczesnym zmniejszeniu całkowitej kwoty przeznaczanej na badania i rozwój, która ma w 2021 r. skurczyć się do 142,2 mld USD z szacunkowego poziomu 156 mld USD w roku 2020.

Proponowany przez Biały Dom budżet na 2021 rok przewiduje również m.in. cięcia środków na osłony społeczne i pomoc zagraniczną oraz zwiększenie nakładów na obronność.

Cytowany przez dziennik ekspert jednego z amerykańskich think-tanków Stephen Ezell wskazał, że głównym konkurentem USA w dziedzinie rozwoju nowych technologii są Chiny. Kraj ten chce w ciągu kolejnej dekady osiągnąć pozycję lidera w zakresie badań i rozwoju sztucznej inteligencji, a także generować około 60 mld USD z branży do roku 2025 - ocenił specjalista. Na rozwój sztucznej inteligencji, Big Data i technologii Internetu Rzeczy oraz obliczeń kwantowych 15 mld USD przeznaczył koncern Alibaba Group - największy na świecie konglomerat e-handlu.

W ubiegłym roku na rozwój tych kluczowych technologii administracja Donalda Trumpa przeznaczyła niemal miliard dolarów, co uzasadniono koniecznością utrzymywania przewagi konkurencyjnej.

Inwestycje w sektorze prywatnym w firmach z branży technologii obliczeniowych w ubiegłym roku wzrosły do 477,9 mln dolarów z poziomu 59,8 mln dolarów w roku 2014, a amerykańskie koncerny takie jak Alphabet i IBM ścigają się obecnie w pracy nad stworzeniem komputera kwantowego - przypomniał "WSJ". 

Źródło:PAP

Komentarze