Reklama

Polityka i prawo

Tomasz Zdzikot nowym wiceszefem MON. W MSWiA zajmował się cyberbezpieczeństwem

Fot. Szef MON Mariusz Błaszczak i wiceminister Tomasz Zdzikot. Fot. por. Robert Suchy / CO MON.
Fot. Szef MON Mariusz Błaszczak i wiceminister Tomasz Zdzikot. Fot. por. Robert Suchy / CO MON.

Dotychczasowy wiceszef MSWiA Tomasz Zdzikot został w poniedziałek powołany na stanowisko sekretarza stanu w MON. To kolejny współpracownik nowego ministra obrony Mariusza Błaszczaka, który przechodzi z nim do ministerstwa z resortu spraw wewnętrznych. W MSWiA Tomasz Zdzikot odpowiedzialny był za kwestie związane z cyberbezpieczeństwem.

Nowy wiceminister do tej pory nie był związany z obronnością. MON nie poinformowało, jakie departamenty będą mu podlegały ani czy będą zmiany wśród dotychczasowych wiceministrów (są nimi Bartosz Kownacki, Tomasz Szatkowski, Bartłomiej Grabski i Dominik Smyrgała).

Zdzikot od listopada 2015 r. był wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji. Najpierw w randze podsekretarza stanu, a potem, od października 2017 r. – sekretarza stanu. Został wówczas także pełnomocnikiem rządu ds. przygotowania organów administracji państwowej do współpracy z Systemem Informacyjnym Schengen i Wizowym Systemem Informacyjnym.

Czytaj więcej:  Zdzikot: Policja pierwszą służbą, mogącą zwalczać cyberprzestępczość na terenie całego kraju (CYBERSEC 2017)

 Od 2014 jest radnym wojewódzkim na Mazowszu. W latach 2006-14 był radnym w Warszawie. Od 2003 do 2005 r. doradzał wiceprezydentowi Warszawy Sławomirowi Skrzypkowi, a w 2006 r. był zastępcą burmistrza dzielnicy Śródmieście.

Uczestniczył w pracach zespołu ds. ustawy o obszarach metropolitalnych jako przedstawiciel wojewody mazowieckiego. W latach 2007-08 był wiceprezesem Centrum Bankowo-Finansowego "Nowy Świat", zaś od 2008 r. pracował w departamencie prawnym Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (w tym jako wicedyrektor departamentu).

39-letni Zdzikot jest radcą prawnym, absolwentem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ukończył studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz podyplomowe studia z zakresu europeistyki, samorządu terytorialnego, zarządzania w administracji publicznej oraz zarządzania nieruchomościami.

Tomasz Zdzikot jest kolejnym współpracownikiem Mariusza Błaszczaka – w latach 2015-18 szefa MSWiA – który przechodzi do MON w ślad za swoim szefem. W czwartek szefem gabinetu politycznego ministra obrony został Łukasz Kudlicki, a dyrektorem generalnym MON – Andrzej P. Jarema. Obaj te same stanowiska zajmowali do tej pory w MSWiA.

Czytaj więcej: Zdzikot: Nie odnotowano nieuprawnionych prób ingerencji w sieci lub systemy informatyczne MSWiA

W ostatnich dniach zmienił się także dyrektor Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON. Komandora Dariusza Wichniarka zastąpił płk Mieczysław Malec, do tej pory szef zespołu ds. nowego systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi i jeden z aktywnych uczestników prac nad Strategicznym Przeglądem Obronnym. Z informacji Defence24.pl wynika, że zmiana ta była planowana jeszcze zanim we wtorek Mariusz Błaszczak zastąpił Antoniego Macierewicza na stanowisku szefa MON.

Reklama

Komentarze

    Reklama