Reklama

Polityka i prawo

TikTok narzędziem ingerencji Chin w amerykańskie wybory? Republikanie ostrzegają administrację Trumpa

Fot. solenfeyissa/Pixabay
Fot. solenfeyissa/Pixabay

Przedstawiciele Partii Republikańskiej alarmują, że TikTok może być narzędziem ingerencji Chin w wybory prezydenckie. Politycy domagają się zbadania sprawy w celu znalezienia dowodów potwierdzających „stronniczą” działalność apki. W przypadku potwierdzenia prochińskiego nastawienia TikToka, Republikanie domagają się nałożenia sankcji na jego producenta.

W liście skierowanym do amerykańskiego Office of Director of National Intelligence (ODHI) Marco Rubio, Tom Cotton i inni przedstawiciele Partii Republikańskiej podkreślili, że TikTok cenzuruje konkretne treści, które poruszają problematykę związaną z Chinami. Jako przykład podali sytuację z ocenzurowaniem krytyki dotyczącej traktowania mniejszości ujgurskich przez Państwo Środka czy manipulowania dyskusjami politycznymi w mediach społecznościowych – donosi agencja Reutera.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, że Komunistyczna Partia Chin może wykorzystać swoją kontrolę nad TikTokiem do zniekształcania lub manipulowania dyskusjami politycznymi, aby siać niezgodę wśród Amerykanów i osiągnąć preferowane przez siebie wyniki polityczne” – przywołuje treść listu agencja Reutera.

Rzecznik TikToka podkreślił, że celem aplikacji nie jest scena polityczna. Dodał, że firma aktywnie inwestowała w ochronę platformy i czerpie z doświadczeń innych podmiotów, które prowadziły podobne działania podczas ostatnich wyborów w Stanach Zjednoczonych.

„W TikToku obowiązują surowe zasady dotyczące dezinformacji i nie akceptujemy reklam politycznych” – skomentował sprawę rzecznik chińskiej marki. Równocześnie zaznaczył, że zasady dotyczące treści i moderacji są kierowane przez zespół z Kalifornii i „nie ma na nie wpływu żaden zagraniczny rząd”.

FBI i Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA odmówiły komentarza w tej sprawie. ODHI potwierdziło otrzymanie listu od Republikanów, wskazując, że z pewnością nie pozostanie on bez stosownej odpowiedzi – informuje agencja Reutera.

Politycy domagają się, aby administracja Donalda Trumpa zbadała możliwość wykorzystania TikToka przez chiński rząd do wywierania wpływu na amerykańską scenę polityczną oraz manipulowanie nastrojami społecznymi. Przedstawiciele partii republikańskiej pytają wprost: „Jeśli pojawią się dowody na ingerencję Chin w wybory za pośrednictwem TikToka, czy ByteDance (producent aplikacji przyp. red.) zostanie objęta sankcjami?”.

Przesłanie listu do ODHI jest kolejnym przejawem obaw związanych z chińska aplikacją, która – zdaniem Waszyngtonu – może być wykorzystywana przez rząd Państwa Środka jako narzędzie do zbierania poufnych danych na temat użytkowników.

Jak informowaliśmy wcześniej, Komitety Partii Demokratycznej i Republikańskiej zaapelowały do swoich przedstawicieli oraz pracowników sztabów kampanii prezydenckich o zaprzestanie korzystania z TikToka, a najlepiej jego usunięcie, ze względów bezpieczeństwa i ochrony prywatności.

W tym miejscu warto podkreślić, że środowisko polityczne USA idzie śladami innych branż, gdzie podjęto podobne działania. Nie tylko Republikanie, ale również Demokraci zaalarmowali w ostatnim czasie, że TikTok może być narzędziem w rękach wroga. Krajowy Komitet Partii Demokratycznej (Democratic National Committee - DNC) wskazał, że aplikacja stanowi zagrożenie ze względu między innymi na fakt, iż zbiera bardzo dużą liczbę informacji, które mogą być uznawane za wrażliwe.

Ostrzeżenie ze strony komitetu jest przejawem strategii partii, mającej na celu ochronę jej danych oraz samych polityków, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia sytuacji, jaka miała miejsce w 2016 roku. Teraz swoje wątpliwości i obawy wyrazili również członkowie opozycyjnego oprogramowania, którzy skierowali specjalny list do ODHI, reprezentującej administrację Donalda Trumpa.

Komentarze