Reklama

Polityka i prawo

Tablety Huawei z rosyjskim oprogramowaniem. Chińczycy stawiają na szerszą współpracę z Rosjanami?

VistaCraft / Flikcr
VistaCraft / Flikcr

Huawei przetestuje rosyjski system operacyjny Aurora na swoich urządzeniach. Oprogramowanie ma być instalowane na setkach tysięcy tabletów używanych w zaplanowanym przez rosyjskie władze na przyszły rok spisie powszechnym. W ocenie mediów może to być preludium szerszej współpracy.

Według źródeł Reutera rosyjski spis powszechny ma być jedynie testem Aurory, która w przyszłości może być wykorzystywana przez Huaweia szerzej. "To projekt pilotażowy. Uważamy, że to pierwsze stadium przygotowań do instalacji rosyjskiego systemu operacyjnego na urządzeniach Huaweia" - twierdzą rozmówcy agencji.

Przedstawicielka drugiego na świecie producenta smartfonów w rozmowie z Reuterem potwierdziła, że Huawei prowadzi obecnie rozmowy na temat ewentualnej umowy z rosyjskim ministerstwem komunikacji. Do sierpnia 2020 roku Aurora ma być testowana na 360 tys. urządzeń chińskiej firmy.

Aurora to system, którego właścicielem jest rosyjska państwowa firma telekomunikacyjna Rostelecom. Jej przedstawiciele przekazali agencji Reutera, iż koncern "eksploruje różne modele współpracy" z Huaweiem, a także będzie samodzielnie wybierał tablety, jakie posłużą do przeprowadzenia spisu powszechnego w 2020 r.

Wcześniej w połowie miesiąca podobnej odpowiedzi udzieliła firma Mail.Ru - właściciel platformy społecznościowej VKontakte, który ma prowadzić z Huaweiem rozmowy dot. możliwości preinstalowania swoich aplikacji na urządzeniach producenta.

Serwis Gizmodo ocenia, że decyzja koncernu ws. Aurory ma związek z napięciami między Waszyngtonem a Pekinem. W wyniku wojny handlowej pomiędzy USA i ChRL chiński gigant technologiczny znalazł się na tzw. czarnej liście podmiotów objętych zakazem kupowania amerykańskich podzespołów i technologii bez specjalnej zgody władz. Do listopada firmy korzystają z licencji tymczasowej.

W związku z perspektywą odcięcia od amerykańskich podzespołów i oprogramowania, w tym opracowanego przez Google mobilnego systemu Android, Huawei w połowie sierpnia zaprezentował własny konkurencyjny program HarmonyOS. Początkowo ma on znaleźć zastosowanie w urządzeniach Internetu Rzeczy (IoT), jednak docelowo może się znaleźć również w telefonach, tabletach i laptopach chińskiej spółki. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama