Sztuczna inteligencja odmieni izraelski wywiad. Przełom na polu bitwy

6 lipca 2020, 10:17
40115266452_dcb12ae119_c
Fot. Israel Defense Forces/flickr

Izraelskie wojsko powołało wyspecjalizowaną jednostkę wywiadowczą, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia wirtualnych map 3D pola bitwy. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom żołnierze są w stanie szczegółowo zapoznać się ze środowiskiem operacyjnym oraz poznać pozycje wroga zanim rozpoczną działania.

Izraelskie wojsko jest w trakcie realizacji wieloletniego planu modernizacji w celu dostosowania się do zmieniającej się rzeczywistości i nowych wyzwań związanych z rozwojem technologii. Podstawą przyszłego pola bitwy będzie sztuczna inteligencja, dlatego też izraelskie siły zbrojne chcą być gotowe do prowadzenia skutecznych operacji w cyfrowym środowisku.

W związku z tym powołano jednostkę wywiadowczą „Unit 9900” w ramach Israel Defense Forces (IDF). Jej podstawowym założeniem jest wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji do analizy i integracji zdobytych informacji w celu stworzenia wirtualnego pola bitwy – informuje Al-Masdar News.

Unit 9900 jest odpowiedzialna za gromadzenie danych wywiadowczych, w tym informacji pochodzących z satelitów, a następnie ich interpretowanie oraz tworzenie zaawansowanych map środowiska działań.

Jedną z cech współczesnych konfliktów jest rozproszenie sił wroga, co znacznie utrudnia wizualizację pola operacji za pomocą tradycyjnych środków. Co więcej, w tego typu środowisku liczy się czas, ponieważ jednostki przeciwnika mogą bardzo szybko przemieścić się w inne miejsce. Dlatego też wsparciem dla wywiadu ma być sztuczna inteligencja, która umożliwi szybsze i skuteczniejsze działanie pod presją czasu.

Unit 9900 ma umożliwić mapowanie pola bitwy w wymiarze 3D na bazie danych, pochodzących ze wszystkich możliwych źródeł. Takie rozwiązanie zapewni wszystkim jednostkom zaangażowanym w działania pełny obraz terytorium wroga, zanim ten zdąży się przemieścić – donosi The Jerusalem Post.

W całym procesie istotną rolę będą odgrywały również bezzałogowe statki powietrzne. W ramach IDF funkcjonuje specjalna jednostka zarządzająca dronami, która jest odpowiedzialna za gromadzenie precyzyjnych danych wywiadowczych wysokiej jakości, pobieranych za pomocą zaawansowanych technologii.

Wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań pozwoli izraelskim żołnierzom na identyfikację zagrożenia z odpowiednim wyprzedzeniem. Na przykład, dzięki zdolnością Unit 9900 oddziały ulokowane w gęsto zaludnionej dzielnicy Shuja’iyya w Strefie Gazy będą mogły zidentyfikować wroga w czasie rzeczywistym – wskazuje The Jerusalem Post.

Co więcej, żołnierze przeprowadzający szturm na konkretny budynek będą posiadali jego szczegółowy obraz jak dokładnie wygląda wewnątrz. Taki stan rzeczy umożliwi im zapoznanie się z konkretnymi wymaganiami otoczenia i szczegółowe zaplanowanie kolejnych etapów działania. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Bronek
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:13

U nas najpierw IU rozpocząłby postępowanie na wybór partnera, który łaskawie za bogatą opłatę raczyłby douczyć IU co to jest ta sztuczna inteligencja.

Tadziu
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:58

Kolego INSPEKTORAT UZBROJENIA to jest sztuczna inteligencja Hahahaha

dim
poniedziałek, 6 lipca 2020, 16:13

"... mapowanie pola bitwy w wymiarze 3D na bazie danych, pochodzących ze wszystkich możliwych źródeł. Takie rozwiązanie zapewni wszystkim jednostkom zaangażowanym w działania pełny obraz terytorium wroga, zanim ten zdąży się przemieścić – donosi The Jerusalem Post... " - Ależ wcale nie potrzeujecie Państwo czytać po temu Jerusalem post - relacjonowałem Państwu taką bliską przyszłość, zdaniem niektórych były to "zupełne fantazje", już od dość dawna. Wskazywałem, że byle przelatujący przypadkowo F-16 tamtędy, czy dron, też automatycznie dorzucać będzie wszystko, co widzą jego sensory, do zbiorczej mapy terenu, czy akwenu. A nawet okręt podwodny odbierać będzie tę gotową, syntetyczną mapę, pozostając w płytkim zanurzeniu. Pisałem to o Egejskim i jak widzicie znacznie więcej, niż podaje teraz Jerusalem Post. I to dlatego zawsze powtarzam "maskowanie, maskowanie, perfekcyjne maskowanie, a najlepiej na typowe pojazdy cywilne". I nie jedni tylko Żydzi mają bardzo dobrych informatyków :)

Tweets CyberDefence24