Reklama

Polityka i prawo

Szef Google'a: sztuczna inteligencja ważniejsza dla ludzkości niż ogień

Fot. Geralt/Pixabay
Fot. Geralt/Pixabay

Dyrektor generalny Google’a Sundar Pichai nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja (AI) ma kluczowe znaczenie dla ludzkości. Podczas środowego wywiadu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos podkreślił, że technologia ta jest ważniejsza niż ogień czy elektryczność.

"AI jest jedną z najbardziej fundamentalnych rzeczy, nad którymi pracujemy jako ludzkość. Jest ważniejsza od ognia czy elektryczności" - mówił Pichai, który stoi na czele spółki od 2015 roku.

"Ze sztuczną inteligencją jest podobnie jak z klimatem. (...) Nie da się zapewnić bezpieczeństwa przy zaangażowaniu jednego lub kilku państw, potrzeba globalnych ram prawnych" - ocenił. Jego zdaniem prace nad tym zagadnieniem, prowadzone w Europie i USA są "świetnym początkiem", jednak należy włączyć w nie więcej krajów, aby opracować coś na kształt porozumienia klimatycznego.

W poniedziałek dziennik "Financial Times" opublikował artykuł Pichaia, w którym ocenia, że rozwój AI musi podlegać regulacjom. Zdaniem szefa Google'a każda regulacja musi uwzględniać konieczność zachowania równowagi pomiędzy zwalczaniem potencjalnych zagrożeń, a realizacją nowych możliwości, stwarzanych przez sztuczną inteligencję.

Pichai stwierdził, że nowe przepisy powinny zostać wprowadzone m.in. dla produktów takich jak samochody autonomiczne działające w oparciu o sztuczną inteligencję. W innych obszarach, takich jak ochrona zdrowia, zastosowania tej technologii mogłyby być regulowane dzięki rozszerzeniu już obowiązujących ram prawnych - ocenił prezes koncernu z Mountain View.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama