Reklama

Polityka i prawo

System teleinformatyczny. Rząd przyjął projekt ustawy

Fot. Pixabay

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów, przedłożony przez minister rodziny i polityki społecznej.

Reklama

Proponowana zmiana ma zapewnić system teleinformatyczny, przy którego pomocy będą zawierane i przechowywane umowy, a także udostępniana dokumentacja pracownicza.

Reklama

"System teleinformatyczny ma ułatwić prawidłowe naliczanie i odprowadzanie podatków oraz składek na ubezpieczenie. Jednocześnie pracodawcy i zleceniodawcy zyskają narzędzie do prowadzenia umów oraz archiwizacji dokumentacji. Nowe rozwiązania zmniejszą obciążenia dla mikroprzedsiębiorców, podmiotów zatrudniających nie więcej niż 9 osób, niebędących mikroprzedsiębiorcami, rolników oraz osób fizycznych" – przekazano na rządowej stronie.

Dla małych podmiotów, takich jak mikroprzedsiębiorcy, rolnicy i osoby fizyczne – wskazano w uzasadnieniu projektu – zawieranie m.in. umów o pracę, umów-zleceń lub umów uaktywniających jest uciążliwe ze względu na formalności, jakich należy w związku z tym dokonać. Obciążenia te – podano – są szczególnie uciążliwe dla mikroprzedsiębiorstw, osób fizycznych i rolników ze względu na brak zasobów, które można przeznaczyć na wypełnianie zobowiązań administracyjnych i na brak wiedzy co do szczegółowych wymogów prawa.

Reklama

Czytaj też

Co wprowadzają nowe przepisy?

Zakłada się, że wprowadzony na podstawie projektowanej ustawy system teleinformatyczny ułatwi zgodnie z prawem sporządzenie umowy o pracę, umów-zleceń i umów uaktywniających. Dzięki temu systemowi w jednym miejscu możliwe będzie zawarcie umowy i jej rejestracja w ZUS. Za pośrednictwem systemu możliwe będzie podpisywanie tych dokumentów i wysyłanie ich bezpośrednio z systemu.

Proponowane rozwiązanie będzie zintegrowane z systemem praca.gov.pl i z biznes.gov.pl.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z tym że system teleinformatyczny zostanie uruchomiony do 2025 roku. Minister rodziny i polityki społecznej będzie mógł ogłosić wcześniejsze uruchomienie systemu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP

Komentarze